Krakowska architektura doceniona

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Mieszkańcy Krakowa mają dziś nie lada powód do dumy. Tytuł Fasady Roku 2018 i trzy wyróżnienia – takiego wyniku nie osiągnęło żadne inne polskie miasto. Co więcej, osiedle Czyżewskiego 1 jako zwycięzca w swojej kategorii wkrótce zawalczy o kolejne laury – tym razem na arenie międzynarodowej!

W ostatnich dniach listopada odkryte zostały ostatnie karty w konkursie Fasada Roku 2018. We Wrocławiu spotkało się Jury, w którym zasiedli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych.

Zanim zapadły najważniejsze decyzje, komisja pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, reprezentującego Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów, przeanalizowała blisko 150 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Biorąc pod lupę takie kryteria jak kolorystyka i struktura elewacji, architektoniczny detal, relacja budynku z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji, także poszanowanie ich historycznej tradycji, wyłoniono 5 zwycięzców, których konto wkrótce zasili kwota w wysokości 10 000 zł. Dodatkowo sześć obiektów uhonorowano wyróżnieniem. Kraków czterokrotnie wpisywał się tego dnia na listę laureatów, a w najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyły się nowe budynki wielorodzinne wręcz nie miał sobie równych zgarniając całą pulę – tytuł oraz dwa wyróżnienia.


Fot. Baumit

Fasadą Roku 2018 obwołano osiedle Czyżewskiego 1 w Krakowie. Projekt autorstwa B2 STUDIO Sp. z o.o., Sp.k. został doceniony za odważne, a przy tym trafione rozwiązania. Wysoko oceniono ciekawe zastosowanie kolorów i wyraźne zaznaczenie wnętrza kwartału od strony ulicy, a także doskonałą grę światła na balkonach. Sporo punktów przyznano za podkreślenie ciepłych wnętrz mieszkań w stosunku do bieli ścian elewacji. Uwadze jury nie umknęła także doskonale dobrana stolarka okienna. Za wykonanie inwestycji dla Convector Development Sp. z o.o. odpowiedzialne było P.B.H.T. Edmund Leś.

Lipska 4-6-8 w Krakowie – wyróżnienie jury w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”


Osiedle #dobrego w Krakowie – wyróżnienie jury w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”


Biurowiec Bronowicka B.O.A.T. w Krakowie – wyróżnienie jury w kategorii „budynek niemieszkalny”
Fot. Baumit

W tej kategorii jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia, które podobnie jak nagroda główna powędrowały do Krakowa. Obiekt Lipska 4-6-8 należący do Grupy Bryksy odznaczono za konsekwencję architektoniczną stosującą biel z cofniętymi grafitowymi loggiami oraz za doskonały odbiór całej bryły budynku dzięki zastosowanym podziałom. Podkreślono też dobre wkomponowanie budynku w otoczenie. Z kolei osiedle #dobrego w dzielnicy Prądnik Czerwony, którego inwestorem jest Budimex Nieruchomości Sp. z o.o. doceniono za konsekwentną zmianę struktury w różnych płaszczyznach elewacji i jej umiejętne połączenie z tynkiem gładkim, co przyniosło efekt w postaci wysokiej elegancji. W obu przypadkach projekt to dzieło architektów z UCEES Sp. z o.o. Sp.k., którego urzeczywistnieniem zajęła się firma Budimex S.A.

Konsekwentne stosowanie skosów, modelowe użycie kreatywnej struktury tynku Baumit CreativTop to atrybuty, które zaprocentowały wyróżnieniem w kategorii budynek niemieszkalny dla krakowskiego biurowca-jachtu Bronowicka B.O.A.T. Zaprojektowało go biuro APA Zalewski Bubak sp. z o.o. sp. k., a prace budowlane zrealizowała firma Krakbau S.A.

Koniec jest początkiem

Dwunasta odsłona Fasady Roku za nami. Myli się jednak ten, kto sądzi, że to już koniec emocji. Przypomnijmy, że krajowa rywalizacja to zaledwie prolog do zmagań na poziomie międzynarodowym, z jeszcze większą pulą nagród. Zwycięstwo na tym etapie oznacza automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge 2020. Tym samym osiedle Czyżewskiego 1 będzie walczyć z ramienia Polski o kolejny prestiżowy tytuł – Europejskiej Fasady Roku!

Patronat Honorowy nad Fasadą Roku 2018 objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawują tak prestiżowe redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Ekspert Budowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy muratorplus.pl.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.fasadaroku.pl

mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama