Rusza Kasprowy Wierch!

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Już jutro, w Nowy Rok rusza trasa w Kotle Gąsienicowym świętej góry narciarzy - Kasprowego Wierchu.

Na trasie o długości 1400 m i 400 m różnicy wzniesień leży już ponad 1 metr naturalnego śniegu. Trasa jest dobrze przygotowana. Czynne będą kolej krzesełkowa w Dolinie Gąsienicowej oraz kolej linowa na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.).

- W tym roku warunki atmosferyczne w grudniu były nieco mniej łaskawe niż w poprzednim sezonie narciarskim, dlatego trasę w Dolinie Gąsienicowej mogliśmy otworzyć dopiero po świętach. Cieszymy się, że Nowy Rok będzie można powitać na nartach. Otwarte właśnie tereny zjazdowe są bardzo dobrze przygotowane. Narciarze powinni być zadowoleni – mówi Marian Szewczyk, kierownik ośrodka PKL Kasprowy Wierch.

- Jeśli utrzymają się ujemne temperatury i opady śniegu, to za kilka dni powinniśmy udostępnić narciarzom również trasę w Dolinie Goryczkowej. Wszystko zależy jednak od warunków atmosferycznych – dodaje Marian Szewczyk, z PKL Kasprowy Wierch.

Start sezonu narciarskiego na Kasprowym Wierchu jest możliwy jeśli wystąpią wystraczające opady śniegu, a warunki pogodowe pozwolą na należyte przygotowanie terenu. Trasy narciarskie odbierają następnie TPN i TOPR. Pokrywa śnieżna musi być na tyle gruba, by zabezpieczyć objętą ochroną roślinność i umożliwić bezpieczne szusowanie po stokach.

- Tereny narciarskie na Kasprowym Wierchu aktualnie nie mogą być sztucznie dośnieżane, dlatego oddanie tras do użytku jest uzależnione od warunków atmosferycznych – mrozu, opadów śniegu, natężenia wiatru – wyjaśnia Janusz Ryś Prezes Zarządu PKL.

Potrzeba jeszcze obfitych opadów śniegu by możliwy był zjazd nartostradą do Kuźnic. Zielone światło do uruchomienia tras na Kasprowym Wierchu jak co roku dają wspólnie władze Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Skipassy na Kasprowy Wierch można kupować przez internet, bez potrzeby stania w kolejce. Wystarczy zarejestrować się na stronie www.pkl.pl, wybrać odpowiedni dla siebie skipass, a następnie odebrać doładowaną nim kartę PKLPass w skipassomacie lub jednym z punktów BOK (Biuro Obsługi klienta w Kuźnicach i przy ul. Krupówki 48).

- PKLPass można doładowywać online przez wiele sezonów. Osoby, które mają już naszą kartę nie muszą wyrabiać nowej. W porównaniu z zeszłym rokiem nie zmieniła się również cena oferowanych przez nas skipassów – tłumaczy Janusz Ryś Prezes Zarządu PKL.

Do dyspozycji narciarzy jest także aplikacja mobilna PKLPass, dzięki której przez telefon można sprawdzać ceny i promocje dotyczące Kasprowego Wierchu i pozostałych ośrodków PKL oraz warunki narciarskie i pogodowe.

Nie tylko dla zaawansowanych
W połowie grudnia rozpoczął się sezon narciarski w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej. Do dyspozycji gości jest prawie 10 km różnorodnych, bardzo dobrze naśnieżonych i przygotowanych do jazdy tras. W tym sezonie w ośrodku przeprowadzono kompleksową modernizację systemu śnieżenia, dostępny jest też nowy sprzęt do utrzymania śniegu.
Od 23 grudnia narciarze i snowboardziście mogą również korzystać z ponad 1400 metrowej trasy zjazdowej z homologacją FIS w ośrodku PKL Mosorny Groń w Beskidzie Żywieckim. Trasa jest oświetlona, ratrakowana i sztucznie naśnieżana. Jest idealna do zjazdów slalomem. Obsługuje ją czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Na nartach szusować można również na Górze Żar, w Międzybrodziu Żywieckim. Na liczący 761 m n.p.m narciarze wjadą koleją linową terenową. Do ich dyspozycji jest również wyciąg orczykowy. Mniej zaawansowani narciarze mogą spróbować swoich sił na mniej wymagających trasach - na Górnej Polanie Gubałówki lub rodzinnej trasie w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy.


mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama