Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego, na świecie obchodzony jest od 1990 roku (w Krakowie od roku 1997). Głównym celem imprezy organizowanej przez Urząd Miasta Krakowa przy współpracy z organizacjami zrzeszającymi przewodników jest rozwój i promocja ruchu przewodnickiego w mieście oraz podnoszenie jakości krakowskiego produktu turystycznego.

Małopolska to miejsce o niezwykłych walorach turystycznych, z pięknymi krajobrazami, a także bogatą historią i jedynym w swoim rodzaju dziedzictwem kulturowym. Nasz region każdego roku odwiedzają miliony turystów z kraju i ze świata, którzy dzięki pracy wykwalifikowanych przewodników mogą dokładnie poznać każdy zakątek naszego województwa. Organizowane po raz 12. Małopolskie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika były okazją do spotkania przewodników, poznania instytucji działających w branży oraz wyróżnienia tych, których codzienna praca przekłada się na rozwój i promocję turystyki w Małopolsce.
Spotkanie, które już na stałe wpisało się w kalendarz małopolskich wydarzeń było doskonałą okazją do promocji ruchu przewodnickiego, a także do zwrócenia uwagi na wyjątkową rolę przewodników turystycznych w kreowaniu wizerunku miasta i województwa.

To właśnie przewodnik jest niejednokrotnie pierwszą osobą, która oprowadza turystę po lokalnych atrakcjach, pokazując piękno danego miejsca. A wszyscy doskonale wiemy jak wiele zależy od właściwego przyjęcia gościa. Później opinia o danym miejscu idzie w świat. Między innymi dzięki waszej codziennej pracy Małopolska jest coraz popularniejszym kierunkiem podróży. W 2018 roku padł pod tym względem kolejny rekord – odwiedziło nas aż 16,7 mln osób– mówił wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz na gali, podczas której wręczył pamiątkowe dyplomy wyróżnionym.

Zarząd Województwa Małopolskiego od lat inwestuje w turystykę, troszcząc się m.in. o zabytki, chroniąc je przed nieuchronnym upływem czasu czy rewitalizując nasze miasta i wsie, tak by były atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i dla odwiedzających. Turyści są zachwyceni nie tylko naszymi krajobrazami, ale przede wszystkim wyjątkowym dziedzictwem kulturowym, jak również kulinarnym. Wysoko oceniają też naszą gościnność, a także usługi przewodników, którzy odkrywają przed nimi Małopolskę, o jakiej nie czytali nawet w najlepszych przewodnikach.

Świętując dzień przewodnika warto pamiętać nie tylko o przewodnikach miejskich, ale też o tych, dzięki którym czujemy się bezpiecznie w górach, zdobywając najwyższe szczyty i podziwiając urokliwe krajobrazy. Mowa o przewodnikach beskidzkich, tatrzańskich i sudeckich. Warto dodać, że grupa małopolskich przewodników górskich posiadających wymagane uprawnienia liczy dziś już 2255 osób.


Tegoroczne obchody Dnia Przewodnika są ściśle związane z przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin Stanisława Wyspiańskiego, wielkiego wizjonera, artysty, który całe życie i twórczość poświęcił stolicy Małopolski i podhalańskiej ziemi. Przygotowana przez przewodników akcja: „Przewodnicy PTTK dzieciom” odbywająca się pod hasłem „Śladami Stanisława Wyspiańskiego”, a także akcja „Przewodnicy Mieszkańcom” to doskonała szansa, by bliżej poznać artystę oraz miejsca z nim związane. W ramach spotkań z przewodnikami ponad 500 dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych i najmłodszych niepełnosprawnych wzięło już udział w podróżach po Małopolsce, poznając przy tym Wyspiańskiego. Akcja Przewodnicy PTTK dzieciom została w całości sfinansowana z budżetu Województwa Małopolskiego, dzięki konkursowi „Małopolska Gościnna”.

To jednak nie wszystko. W najbliższy weekend, w ramach Małopolskich Obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika, wszyscy zainteresowani będą mogli bezpłatnie, wraz z krakowskimi przewodnikami wybrać się na wycieczki turystyczne po stolicy regionu. W planie m.in. wycieczka po Podgórzu czy zwiedzanie Muzeum Narodowego w Krakowie.

źródło: Tomasz Cichocki i materiały prasowe organizatorów

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama