Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakopanem (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Młodzież z zakopiańskich szkół wraz ze Starostwem Powiatowym i Urzędem Miasta zorganizowała obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczeły się od Mszy Św. w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, następnie uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod pomnik "Żołnierzy Wyklętych" do Parku im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Uczniowie odczytali apel poległych, w którym przypomniane zostały osoby dowódców, oficerów i żołnierzy w nawiązaniu do bitew i więzień, w których ginęli. Po modlitwie złożone zostały wiązanki kwiatów. Zgromadzeni wysłuchali też programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów.

Starosta Tatrzański Piotr Bąk podziękował wszystkim przybyłym za udział i organizację Dnia Żołnierzy Wyklętych. Porównał żołnierzy wyklętych do elity narodów.

- To byli najzdolniejsi młodzi ludzie, tylko parę lat starsi od Was tu zgromadzonych. Trzeba pamietać że był taki czas, czas próby, kiedy poszli walczyć o wolną Polskę, poświęcając własne zdrowie i często życie. To był czas kiedy Polska znalazła się w dziejowym potrzasku. Oni podjeli tą próbę i o tym trzeba pamiętać - mówił Piotr Bąk.pk/zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama