83 lata kolei na Kasprowy Wierch

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

15 marca 1936 roku turyści po raz pierwszy wjechali na szczyt Kasprowego Wierchu. Do budowy kolei zaangażowano prawie tysiąc osób a prace prowadzone były na trzy zmiany, po 16 godzin dziennie. Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała zaledwie w 227 dni.

Wjazd i zjazd ze szczytu Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) umożliwiła jedyna jak dotąd w Polsce wysokogórska kolej linowa która od razu stała się jedną z głównych atrakcji Zakopanego.


Pierwsze wagoniki w kształcie wielokąta, eksploatowano do 1961 roku. W 2007 roku Polskie Koleje Linowe otrzymały zgodę na jej modernizację kolei - pojawiły się nowoczesne kabiny, udało się między innymi zwiększyć prędkość, wprowadzić komputerowe sterowanie i dodać dodatkowe liny nośne. Kasprowy Wierch jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym ośrodkiem narciarskim z południa Polski.

Aktualnie na Kasprowym Wierchu wciąż leży ponad 180 cm śniegu - to jedyne tereny narciarskie w Polsce, gdzie można jeździć w warunkach wysokogórskich. Miłośnicy narciarstwa do dyspozycji mają dwie świetnie przygotowane trasy - Goryczkową i Gąsienicową, które obsługiwane są przez koleje krzesełkowe.


mat. prasowy PKL, oprac. wo/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama