Rozpoczął się I Światowy Zjazd Orawian (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
JABŁONKA. Przemarszem sprzed urzędu gminy do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego rozpoczął się I Światowy Zjazd Orawian. W otwarciu zjazdu uczestniczyli samorządowcy, mieszkańcy, liczne poczty sztandarowe, orkiestry dęte, muzyki i przede wszystkim Orawianie.
Mszę św. w koncelebrze sprawował ks. biskup Jan Szkodoń, który podziękował Orawianom za "przybycie na ziemię ojców, przywiezienie dzieci, by pokazać im Orawę". Jak mówił - "ten zjazd to także rachunek sumienia z niewykorzystanych talentów i możliwości. Orawski zjazd wymaga od nas pokory i wysiłku", bo "Bóg, rodzina i pracowitość to trzy wartości, których zawsze uczył orawski dom. O nich musimy nadal pamiętać i przekazywać je kolejnym pokoleniom. To jest nasze zadanie na obecne czasy".Po mszy odbył się koncert organowy w wykonaniu Andrzeja Łuki. Na placu przed Urzędem Gminy zagrały połączone orkiestry dęte z gmin Jabłonka i Lipnica Wielka oraz miast partnerskich: Trstená, Nagymányok, Wolbórz i Tvrdošin.
- Orawa miała trudną i skomplikowaną historię. Ta skalista górska ziemia wymagała od nas samozaparcia, wytrwałości i solidarności od nas. Ten obelisk jest symbolem orawskiego trudu i ciężkiej pracy. Jest również symbolem siły, jedności, solidarności, której uczyła nas od pokoleń orawska ziemia - mówił wójt gminy podczas odsłonięcia obelisku i tablicy pamiątkowej Zjazdu Orawian.
Otwarte zostało także Orawskie Centrum Zdrowia w Jabłonce. Antoni Karlak przekazując na ręce dyr. Przemysława Olenderka symboliczny klucz do Orawskiego Centrum Zdrowia, powiedział: - Dzisiaj uroczyście oddajemy Orawskie Centrum Zdrowia. Niech orawska służba zdrowia niesie pomoc każdemu, o każdej porze i w każdej potrzebie. Niech przez cały rok drzwi do Orawskiego Centrum Zdrowia będą otwarte dla ludzi szukających pomocy, porady i zdrowia. Niech Orawianie odnajdują tu siłę, zdrowie i radość.
Wśród zaproszonych gości są: Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Marek Lisansky, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Podpreceda Žilinskiego Kraja Jozef Štrba, Senator RP Stanisław Hodorowicz, Posłowie na Sejm Anna Paluch, Andrzej Gut-Mostowy, Edward Siarka, Prezes Klubu Babia Góra w Chicago Jan Łaciak, Starosta Nowotarski Krzysztof Faber, Primator Miasta Trstená Jozef Ďubjak, Burmistrz Reichelsheim Stefan Lopinsky, Burmistrz Wolborza Elżbieta Ościk oraz Prezes Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok.
Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy zjazdu obejrzeli spektakl pt. „Co mnie tak dzierzy przy Tobie Orawo”, który składał się z sześciu scen opowiadających historię orawskiej ziemi. Pierwsza „U źródeł” przypomniała początek osadnictwa na Orawie, druga - tradycję związaną z orawskim pasterstwem. W scenie „Na św. Jana” artyści pokrótce opowiedzieli historię kościoła w Orawce, z kolei w scenie „Orawski len” pokazano życie Orwian w XIX wieku. „Za chlebem” to obraz trudnych czasów, które spowodowały masową emigrację; w ostatniej scenie „Śpiewanie i granie” usłyszeliśmy, co grało i gra dziś w duszy Orawianina.
W spektaklu wzięły udział orawskie zespoły: „Orawa” z Chicago, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, „Rombań” z Chyżnego, „Małe Podhale” z Jabłonki”, „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej, „Orawianie” z Lipnicy Wielkiej – Przywarówki, „Serdocki” z Podszkla, zespół z Podwilka przy Towarzystwie Słowaków w Polsce, Orawska Grupa Teatralna, a także muzyki: Trombity Haniaczyków, „Hajduki” z Zubrzycy Dolnej, „Iskierecki” z Zubrzycy Dolnej, „Wolorze” z Lipnicy Wielkiej, muzyka Żurków z Chicago, „Syhlec” z Lipnicy Małej, orawskie heligonki z Jabłonki oraz muzyki z Orawki i Jabłonki. Przedstawinie Spektakl przygotował i wyreżyserował Robert Kowalczyk.
UG Jabłonka, opr. s/ zdj. Łukasz Sowiński.
Więcej na temat
komentarze
reklama