Prace Salvatora Dali w Teatrze Witkacego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Teatr im.St.I.Witkiewicza zaprasza w piątek 20 września o 18.15 na wernisaż wystawy prywatnej kolekcji prac Salvadora Dali "Boska Komedia" - po raz pierwszy w Zakopanem! Wernisaż inauguruje tegoroczną edycję Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych PĘPEK ŚWIATA 2019

Unikatowa kolekcja prac Salvadora Dali z prywatnej kolekcji gruzińskiej Rodziny Kesauri prezentuje ponad 80 dzieł artysty. To prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości ekscentrycznego artysty, uważane za jedno z najciekawszych jego dokonań. Jest to cykl grafik powstałych z ilustracji, jakie w latach 50. XX wieku wykonał Dali, do jubileuszowego wydania „Boskiej komedii” Dantego Alighieri’ego. z okazji 700. rocznicy urodzin jej autora. Prace tematycznie nawiązują do trzech części poematu – Raju, Czyśćca i Piekła.

Salvador Dali to jeden z najbardziej znanych artystów XX wieku, francuski surrealista, twórca kontrowersyjny i, dzięki charakterystycznemu wąsikowi, chyba najbardziej rozpoznawalny. Poprzednimi właścicielami dzieł Salvadora Dali byli Marina Vlady – gwiazda kina i Włodzimierz Wysocki, legendarny rosyjski pieśniarz.

Po dużym sukcesie wystawy na Łotwie, Litwie i Słowacji, portfolio La Divine Comédie (Boska Komedia) autorstwa Salvadora Dali zagościło tym razem do Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Wystawa ta jest realizowana w partnerstwie z Kolekcją Kesauri.

Za realizację i organizację wystawy odpowiada Art Expo SIA we współpracy z Teatrem im. St. I. Witkiewicza.

Boska komedia (La Divina Commedia)
Jedno z najważniejszych dzieł światowego dziedzictwa kultury, najbardziej znany i ceniony poemat europejskiej literatury. Dzieło włoskiego poety Dantego Alighieri, napisane w latach 1308 – 1321, jest całościowym obrazem ówczesnego świata, jego myśli filozoficznej, historycznej i teologicznej. Jak każde arcydzieło było zwiastunem przyszłości i zapowiadało nowożytność. Od pierwszego wydania Komedia – nazwana przez potomnych Boską, wywierała wpływ na artystów, ludzi nauki, kultury i tak pozostało do dzisiaj.

Żeby zrozumieć Dalego, musimy przyjąć podstawową zasadę, że był on artystą – intelektualistą. Jego prace służą głównie zilustrowaniu teorii oraz idei. Ważne było dla niego pokazanie nie tego co widzimy, ale co czujemy i myślimy, czasami nawet sobie tego nie uświadamiając.

Celem wystawy jest ułatwienie widzowi odbioru i zrozumienia jak Dali materializował swoje poglądy dzięki swojemu charakterystycznemu językowi artystycznemu w formie obrazów, które często przyjmują nieuchwytny wygląd, ale wyraźnie oddziałują na widza. Wystawiane prace świetnie pokazują kreatywną stronę wyobraźni Dalego.

Zespół Teatru Witkacego
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama