Poseł Janczyk interweniuje w sprawie prywatyzacji ZEW. Minister Skarbu przesłał odpowiedź
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Kolejny poseł interweniuje w sprawie ZEW. Tym razem zapytanie w sprawie "spektakularnego procesu prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA" zgłosił Wiesław Janczyk, nota bene były prezes ZEW.
Jeszcze w połowie kwietnia do Ministra Skarbu Państwa przesłał następujące zapytanie:"Mikołaj Budzanowski - minister skarbu państwa
w sprawie spektakularnego procesu prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA
Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica to przedsiębiorstwo, które powstało w 1997 r. Spółka ta jest własnością Skarbu Państwa zawiązaną na bazie aportu stanowiącego majątek Przedsiębiorstwa Zespołu Zbiorników Wodnych Czorsztyn - Niedzica - Sromowce Wyżne, powstały ze środków budżetu państwa w ramach inwestycji centralnej. Do spółki należą cztery elektrownie wodne o łącznej mocy około 100 MW. Spółka zatrudnia 116 pracowników, a Skarb Państwa jest właścicielem 100% akcji spółki.
Podstawowym zadaniem spółki jest wytwarzanie, dystrybucja i obrót energią elektryczną (energia spiętrzona w zbiornikach wody wykorzystywana jest do produkcji czystej ekologicznie energii elektrycznej w szczytowo-pompowej elektrowni Niedzica o mocy ok. 92 MW i w przepływowej elektrowni Sromowce o mocy ok. 2 MW). Spółka realizuje zadania z zakresu prowadzenia gospodarki wodnej w dolinie Dunajca, co polega na podniesieniu przepływów w czasie suszy oraz na ochronie przeciwpowodziowej, a także wykorzystuje walory krajobrazowe zbiorników i ich położenie na pograniczu Pienin i Gorców, w sąsiedztwie średniowiecznych zamków i w powiązaniu z rekreacyjnym wykorzystaniem jeziora o powierzchni około 1200 ha.
Kondycja finansowa Spółki jest dobra, w 2010 r. ZEW Niedzica miała 38,9 mln zł zysku i 80,8 mln zł przychodów. Została laureatem ogólnopolskiego konkursu ˝Czysty Biznes 2010˝, którego celem jest promowanie przedsiębiorstw, aby dzięki działaniom proekologicznym poprawiły swoją konkurencyjność na rynku krajowym lub międzynarodowym, służąc ochronie środowiska poprzez efektywne, ekologicznie i ekonomicznie rozwiązania. 12 grudnia 2011 r. ZEW Niedzica SA został laureatem wyróżnienia w branży turystycznej - Honorowej Nagrody ˝Globus 2011˝, przyznanej za kreowanie produktu w zakresie turystyki przyjazdowej przez Polską Izbę Turystyki.
Społeczność Pienin z niepokojem i zdumieniem patrzy i wyraża obawy w sprawie spektakularnego sposobu prywatyzacji ZEW Niedzica. Negocjacje w sprawie zbycia udziałów w ZEW Niedzica zostały niedawno przedłużone po raz piąty. 30 marca 2012 r. została podjęta decyzja o przedłużeniu terminu wyłącznych negocjacji z Energo-Pro AS z siedzibą w Svitavy, Republika Czeska, w sprawie zbycia akcji spółki Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA z siedzibą w Niedzicy do dnia 19 kwietnia 2012 r. Obawy górali i flisaków budzi nie tylko wybór prywatnego inwestora z Czech, ale też możliwa redukcja zatrudnienia załogi, gdyż firma ta znana jest także z tego, że wprowadza automatyzację w swoich zakładach, a załoga traci pracę.
Mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Jakich wymiernych korzyści spodziewa się rząd RP po sprywatyzowaniu Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica?
2. Jakie argumenty przemawiają za prywatyzacją ZEW Niedzica?
3. Czy i jakie gwarancje i pakiety socjalne przewiduje rząd dla pracowników sprywatyzowanej spółki?
4. Czy nie obawia się Pan Minister, że sprzedaż przez państwo akcji ZEW Niedzica może oznaczać także wzrost bezrobocia?
5. Czy w przypadku ewentualnego zakończenia procesu bez rozstrzygnięcia ministerstwo zrezygnuje ostatecznie z prywatyzacji tego podmiotu, a może wariantem prywatyzacji spółki będzie prywatyzacja poprzez Giełdę Papierów Wartościowych?
Z poważaniem
Poseł Wiesław Stanisław Janczyk
A oto odpowiedź ministra Mikołaja Budzanowskiego:
"Decyzja o prywatyzacji spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA z siedzibą w Niedzicy (spółka) wynika z przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 22 kwietnia 2008 r., a następnie zaktualizowanego w dniu 10 lutego 2009 r. ˝Planu prywatyzacji na lata 2008-2011˝. W przyjętym planie przewidywano termin prywatyzacji spółki do 2011 r. w trybie negocjacji bądź za zgodą Rady Ministrów.
Przygotowany plan był realizacją zapowiedzianych w exposé premiera Donalda Tuska działań mających na celu odblokowanie i przyspieszenie prywatyzacji. Zgodnie z zapowiedziami przygotowano czteroletni program prywatyzacji, jak również ustalono wykaz spółek, które państwo uznało za strategiczne, a więc niepodlegające prywatyzacji. ZEW Niedzica SA nie została zakwalifikowana do powyższej kategorii.
Akcje spółki zbywane są w trybie negocjacji na podstawie publicznego zaproszenia. Obecnie w procesie prywatyzacji spółki wyłączność negocjacyjną do dnia 30 maja 2012 r. posiada spółka Energo-Pro a.s. z siedzibą w Svitavy, Czechy (potencjalny nabywca). Decyzja o udzieleniu wyłączności negocjacyjnej temu podmiotowi została podjęta po dokonaniu oceny wszystkich złożonych ofert na nabycie akcji tej spółki. Oferta Energo-Pro a.s. została wybrana, ponieważ zawierała najkorzystniejsze warunki transakcji, w szczególności cenę za akcje spółki, oraz gwarantowała sfinansowanie tej transakcji.
Ministerstwo Skarbu Państwa jest zainteresowane wyborem inwestora, który zapewni rozwój spółki poprzez realizację określonych inwestycji w aktywa trwałe (istotnych dla spółki w danym czasie), jak również w tym konkretnym przypadku będzie kontynuował współpracę z samorządami lokalnymi i innymi podmiotami (np. Polskim Stowarzyszeniem Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec, Pienińskim Parkiem Narodowym) oraz będzie podejmował działania mające na celu zapewnienie zgodności działalności spółki z przepisami prawa polskiego w zakresie ochrony środowiska. Stosowne zapisy są przedmiotem negocjacji z potencjalnym nabywcą. Na chwilę obecną, biorąc pod uwagę stan zaawansowania procesu prywatyzacji spółki, jak również poufność procesu negocjacji, nie jest niestety możliwe przedstawienie szczegółowych informacji dot. wymiernych korzyści z prywatyzacji spółki, w szczególności dotyczących kwoty transakcji.
Odnosząc się do kwestii pracowniczych, pragnę podkreślić, iż Ministerstwo Skarbu Państwa zapewniło pracownikom spółki możliwość podjęcia rozmów z potencjalnym nabywcą w celu zawarcia porozumienia zabezpieczającego ich prawa. Dotychczasowa praktyka prywatyzacyjna jednoznacznie wskazuje, iż jedynie bezpośrednie rozmowy pomiędzy zainteresowanymi stronami mogą gwarantować najpełniejsze i satysfakcjonujące obie strony porozumienie. Jak wynika z posiadanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa informacji, uzgodnienia trwały od 9 do 20 stycznia br. Niestety, ze względu na rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami pracowników spółki a deklaracjami potencjalnego nabywcy dotyczącymi głównie okresów zatrudnienia i związanych z tym odszkodowań nie doszło do podpisania tzw. pakietu socjalnego, a potencjalny nabywca poinformował, iż na bazie dotychczasowych doświadczeń negocjacyjnych nie widzi możliwości ich wznowienia. Pomimo że porozumienie nie zostało zawarte, mając na uwadze prowadzoną przez spółkę działalność i plany związane z jej rozwojem, trudno oczekiwać wzrostu bezrobocia w Polsce w przypadku przejęcia spółki przez potencjalnego nabywcę.
Pragnę potwierdzić, że gdy nie dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży akcji spółki z potencjalnym nabywcą, minister skarbu państwa może, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, zakończyć prowadzony proces prywatyzacji spółki bez rozstrzygnięcia. Następnie może zostać przeprowadzona ponowna analiza przedprywatyzacyjna, na podstawie której minister skarbu państwa podejmie decyzję co do rozpoczęcia kolejnej próby prywatyzacji i wyboru odpowiedniego trybu określonego w ustawie z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji.
Dziękując za zainteresowanie procesem prywatyzacji spółki ZEW Niedzica SA z siedzibą w Niedzicy, chciałbym wyrazić nadzieję, że odpowiedź udzielona na zapytanie pana posła będzie satysfakcjonująca."
opr. s/ zdj. Michał Bachulski
Więcej na temat
komentarze
reklama