Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Małopolsce

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W poniedziałek 18 listopada startuje dziesiąta małopolska edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. W 16 miejscowościach odbędzie się 313 wydarzeń, przygotowanych przez 41 partnerów. Przyjrzyjmy się bliżej przygotowanej ofercie.

Bazując na programie tegorocznej odsłony małopolskiej ŚTP zakładamy, że osoby zainteresowane szeroko pojętą tematyką przedsiębiorczości na pewno znajdą coś ciekawego dla siebie. Aby się o tym przekonać, wystarczy zwrócić uwagę na oferty partnerów i poszczególne punkty ich programów. Nadmieńmy, że udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, przy czym na wiele z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

W Krakowie Spotkanie Młodego Biznesu

Tradycyjnie najwięcej wydarzeń przygotowano w Krakowie, gdzie też oficjalnie podczas Spotkania Młodego Biznesu zostanie zainaugurowany ŚTP w Małopolsce. Podczas Spotkania organizowanego 18 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha swoim doświadczeniem w pracy zespołowej oraz spostrzeżeniami na temat roli zespołu podzielą się znakomici prelegenci: Kamil Kozieł – dyrektor zarządzający PrezART, Anna Skórzyńska – Współzałożycielka Szumisie sp. z o.o. oraz Maciej Ostrowski – Dyrektor Operacyjny, Wspólnik i Członek Zarządu Power Canvas. Informujemy, że dostępne są jeszcze ostatnie wolne miejsca na Spotkanie Młodego Biznesu. Rejestracji można dokonać za pośrednictwem formularza.

Na uczelniach i w szkołach

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zaprasza m. in. na szkolenie zdradzające tajniki zarządzania social media w organizacjach pozarządowych i start-upach oraz prowadzone przez praktyków warsztaty z mind mappingu.

Program Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie obfituje w wykłady, warsztaty a przede wszystkim spotkania z przedsiębiorcami i praktykami. Specjaliści z różnych dziedzin przez cały tydzień szkolić będą z działalności e-commerce oraz dropshippingu, użyteczności Excela, podejmowania trafnych decyzji biznesowych, budowania modelu biznesowego wokół wartości. Dowiemy się nawet „jak zarobić pisząc ciekawie” oraz jak z satysfakcją wydać e-booka.

Na rozwijanie praktycznych umiejętności postawił również Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie. Przygotowany przez UP pakiet szkoleń i warsztatów obejmował będzie m. in. metodologię Design Thinking w kreatywnym rozwiązywaniu problemów, aktywną i asertywną komunikację interpersonalną oraz przygotowanie do wystąpień publicznych. W programie nie zabraknie również dawki przydatnych informacji odnośnie finansowania biznesu czy dobrych praktyk w organizacjach społecznych i biznesie. Na uwagę zasługuje także spotkanie z prof. Andrzejem Blikle.

Specjaliści z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzą szkolenia z form prowadzenia działalności gospodarczej, podczas których każdy z uczestników szczegółowo zapozna się z procesem zakładania firmy. Dodatkowo oferowane są wykłady na temat kryptowalut i technologii blockchain oraz z dziedziny marketingu i zastosowaniu storytellingu w biznesie.

Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej kieruje swój program przede wszystkim do przedsiębiorców oraz naukowców. Przez cały tydzień będą oni mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących rozwoju działalności eksportowej i dowiedzieć się jak pozyskać dofinansowanie na rozwój firmy na rynkach zagranicznych. Ponadto odbędą się Dni Otwarte Programu Horyzont 2020 i szkolenie z możliwości współpracy przedsiębiorców z naukowcami
i metodach jej finansowania.

Akademia Górniczo – Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie zaprasza przedsiębiorców i studentów do udziału w panelu dyskusyjnym B2B & B2S. Celem spotkania jest integracja przedstawicieli środowisk akademickich i biznesu. W trakcie trwania panelu przedsiębiorcy prezentować będą swoje doświadczenia biznesowe, a po prezentacjach będzie możliwość indywidulanych spotkań.

Bogatą ofertę przedstawia również Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. J. Tischnera. Planuje się tutaj zajęcia warsztatowe, wykłady i spotkania z przedsiębiorcami. Wśród tematów zauważamy wybór ścieżki rozwoju zawodowego, przedsiębiorczość w pigułce, rozwijanie własnych kompetencji czy techniki kreowania pomysłów.

Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie zaplanował dla swoich uczniów cykl spotkań z renomowanymi pracodawcami w celu przedstawienia młodzieży szkolnej działalności polskich
i międzynarodowych przedsiębiorstw oraz podkreślenia roli innowatorów i pracodawców przyczyniających się do wzrostu gospodarczego i poprawy jakości życia.

W „Chłopską Szkołę Biznesu” – grę edukacyjną rozwijającą umiejętności przedsiębiorcze i społeczne będą mogli także zagrać uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Śledziejowicach.

W otoczeniu biznesu

Jak rozwijać swoje kompetencje menadżerskie, zwiększać konkurencyjność i produktywność przedsiębiorstwa, doskonalić techniki negocjacyjne oraz jak korzystać z dofinansowań na usługi doradcze i szkoleniowe dowiedzą się uczestnicy warsztatów i szkoleń przygotowanych przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza przedsiębiorców na szkolenie z zakresu praktycznej wiedzy o zawieraniu umów/kontraktów z zagranicznymi partnerami. Omówione zostaną m. in. regulacje prawne, narzędzia oceny wiarygodności kontrahentów, zasady właściwego stosowania reguł INCOTERMS, kluczowe elementy zawierania i zabezpieczania należytego wykonania umów czy też sposoby egzekwowania swoich praw.

W instytucjach publicznych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Małopolski zaprasza pracodawców zatrudniających lub chcących zatrudniać osoby z niepełnosprawnością na seminarium poświęcone wynikającym z tego korzyściom ekonomicznym, indywidualne konsultacje dotyczące dofinansowań ze środków PFRON a także warsztaty z elektronicznej obsługi wniosków SODiR.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie przygotował warsztaty dla uczniów pod hasłem „Lekcja z ZUS”. Ponadto zorganizowane zostaną szkolenia dla przedsiębiorców oraz konsultacje z ekspertami ZUS w tematyce ulg na start oraz Platformy Usług Elektronicznych.

W „Chłopską Szkołę Biznesu” – grę edukacyjną, rozwijającą umiejętności przedsiębiorcze i społeczne będą mogli zagrać uczniowie krakowskich szkół średnich, dla których rozgrywki zaplanowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 3 w Krakowie.

Na warsztaty z tworzenia idealnego biznesplanu wszystkie przedsiębiorcze mamy zaprasza Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Oprócz tego na Rajskiej odbędą się m.in. rozgrywki ekonomicznych gier planszowych oraz symulacja początków wydobycia ropy naftowej w naszym regionie.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Krakowie przygotowało warsztaty i wykłady na temat reglamentacji działalności gospodarczej, rejestracji działalności a także pozyskania dotacji.

Zagadnienia dotyczące przedsiębiorczości społecznej poruszone zostaną w trakcie paneli zaproponowanych przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Uczestnicy będą mieli okazję poznać różne oblicza przedsiębiorczości społecznej a także porozmawiać o nowatorskich rozwiązaniach dla problemów społecznych. Zainteresowani będą mogli skonsultować z ekspertami swoje pomysły na innowacje oraz poznać zasady udziału w nowym projekcie grantowym.

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza na spotkania, na których przedstawione zostaną możliwości wsparcia w zakresie rozwoju firmy, pod postacią badań naukowych, innowacji, szukania nowych rynków zbytu, zarówno na poziomie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020, jak i krajowych programów operacyjnych.

W fundacjach, stowarzyszeniach i firmach

Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji oferuje warsztaty „ABC zakładania działalności gospodarczej” oraz indywidualne konsultacje z doradcami na temat uzyskania wsparcia/dotacji na zakładanie i rozwój przedsiębiorstw społecznych oraz ich form.

Dawkę przydatnych informacji na temat prowadzenia stron internetowych przygotował SukcesStrony.pl. W trakcie zaplanowanych wykładów uczestnicy dowiedzą się „Jak zaplanować budżet kampanii marketingu internetowego i przewidzieć zyski?” oraz poznają „Przepis na skuteczne pozycjonowanie w Google dla każdej branży”.

O tym jakie pomysły na biznes mają uczniowie szkół średnich dowiemy się podczas na konferencji Demo Day – Biznes Bez Ściemy organizowanej przez Fundację Kraków Miastem Startupów.

Wszyscy ciekawi możliwości, jakie oferuje FabLab Małopolska zaproszeni są na wycieczkę po przestrzeni, na której wiele osób realizuje swoje pasje i pomysły na biznes. Dzięki Fundacji Inteligentna Małopolska organizującej FabLab Tour będzie można poznać działającą tam ekipę, zwiedzić pracownie oraz obserwować pracę maszyn.

Aktywizacja zawodowa

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, Powiatowy Urząd Pracy w Bochni oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie przygotowały rozbudowaną ofertę szkoleń, warsztatów, indywidualnych konsultacji z doradcami czy trenerami biznesowymi, spotkań z przedsiębiorcami i przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu. Nie zabraknie przestrzeni, w której będzie można skonsultować swoje pomysły na biznes, dowiedzieć się o możliwościach zdobycia wsparcia, podnieść kwalifikacje i wiedzę z zakresu przedsiębiorczości. Krakowski WUP we współpracy z lokalnymi instytucjami przygotował również serię spotkań pt. „Skorzystaj z bilansu kariery” – dyżur doradców zawodowych projektu „Kierunek kariera”, które odbędą się m.in. w Bochni i Kłaju.

W Nowym Sączu, Gorlicach i na Podhalu

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu przygotowała interesujący program, w którego ramach odbędą się m.in. warsztaty urbanistyczne zakładające zaprojektowanie innowacyjnego zagospodarowania terenu, wykład na temat bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, wykłady nawiązujące do zagadnień podejmowania decyzji w dynamicznie zmieniającym się środowisku i roli sztucznej inteligencji w tym procesie oraz zajęcia o tematyce prawno-ekonomicznej z zakresu np. podatków.

Nowosądecki Inkubator Przedsiębiorczości organizuje szkolenie z zakresu praktycznych i teoretycznych aspektów rozpoczynania działalności gospodarczej, a także panel dyskusyjny poświęcony problemom, na jakie napotyka młody przedsiębiorca w pierwszym okresie działalności.

Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego zorganizuje Dni Otwarte oraz grupowe porady i informacje zawodowe w celu analizy zainteresowań, cech przedsiębiorczych i czynników zwiększających szanse odniesienia sukcesu, omówienia wstępnego marketingu planowanego przedsięwzięcia, zapoznania się z zasadami prowadzenia działalności gospodarczej, formami prawnymi, systemem opodatkowania itd.

Natomiast Sądecki Urząd Pracy w ofercie przygotowanej głównie dla osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej proponuje spotkania pt.: „Własna firma – to pomysł dla mnie!”, „Jak rozwinąć biznes w Internecie – w Polsce i za granicą?” oraz „Urzędowe drogowskazy na mapie przedsiębiorcy”.

Kongregacja Kupiecka Zrzeszenie Handlu i Usług z siedzibą w Nowym Sączu zorganizuje spotkania przedsiębiorców z Nowego Sącza z młodzieżą szkół średnich, które zatytułowano „Herosi biznesu”. Aby podkreślić postawę świadomego związku z historią i zrozumienia wagi przeszłości i dobrych tradycji w budowaniu wizerunku przedsiębiorcy, na miejsce spotkań wybrano lokal, gdzie „ducha przedsiębiorczości czuć w każdej cegle budynku”.

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich zapraszają na spotkania w Nowym Sączu i Nowym Targu, na których przedstawione zostaną możliwości wsparcia dla firm w postaci badań naukowych, innowacji, nowych rynków zbytu.

Ponadto Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaplanował dyżur doradców zawodowych „Odkryj swoje cechy przedsiębiorcze” i warsztaty „Zaplanuj swój sukces” w Gorlicach.

Na ziemi tarnowskiej

Fundacja Edumocni swoją ofertę kieruje przede wszystkim do przedsiębiorców. Właśnie ta grupa odbiorców spodziewać się może szeregu wykładów i szkoleń odbywających się w Tarnowie. Tematyka spotkań obejmować będzie szeroki wachlarz zagadnień m.in. z dziedzin e-marketingu, sprzedaży internetowej, nowości w świecie księgowości czy też dotacji i ubezpieczeń dla firm.

W celu pobudzenia młodzieży do kreatywnego myślenia i zaplanowania własnej przyszłości zawodowej a także zapoznania z zasadami prowadzenia przedsiębiorstwa Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie planuje organizację spotkań pt. „Skuteczne decydowanie” oraz „Przedsiębiorczość w praktyce”. Ponadto PUP w Tarnowie zorganizuje warsztaty aktywizujące dla bezrobotnych, na temat rozpoczęcia działalności gospodarczej czy też poszukiwania zatrudnienia za pomocą Internetu.

W Brzesku również program skierowany jest przede wszystkim do osób bezrobotnych i przewiduje indywidualne konsultacje ze specjalistami z Powiatowego Urzędu Pracy w Brzesku w zakresie predyspozycji zawodowych oraz zakładania działalności gospodarczej.

Na spotkanie w Tarnowie na temat wsparcia europejskiego dla małopolskich firm zaprasza Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie organizuje spotkanie na temat „Bilansu kariery” w Wojniczu i konferencję pt. „Pracodawca w dobie zmieniającego się rynku pracy” w Dąbrowie Tarnowskiej.

W Wadowicach i Andrychowie

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Wadowicach zadbało o to, by przez cały tydzień uczniom, ale także osobom spoza Centrum nie zabrakło atrakcji. W bardzo rozbudowanym programie znaleźć można m.in. wykłady o bezpieczeństwie w sieci oraz prawnych aspektach korzystania z Internetu, produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, o rozpoczynaniu własnej działalności gospodarczej, o świadomym budowaniu kariery czy też administracji skarbowej. Odbędą się tu warsztaty „Speed Meeting w biznesie”, „Funkcjonowanie na rynku finansowym” oraz „Jaki powinien być pracownik, a jaki pracodawca?”. Propozycji programowych CKZiU w Wadowicach jest dużo więcej.

Wszystkie osoby zainteresowane poszerzaniem wiedzy lub poszukujące zatrudnienia będą mile widziane na wykładach i warsztatach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach pt. „Mój doradca klienta moim doradcą kariery” oraz „Być przedsiębiorcą”. Oprócz tego wadowicki PUP planuje warsztaty dla uczniów ze szkół średnich, podczas których doradcy zawodowi przedstawią szerokie spektrum możliwości wyboru przyszłej ścieżki zawodowej.

Tegoroczny program wydarzeń w ramach ŚTP w Małopolsce dla Andrychowa przygotowała miejscowa filia Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach. Wśród aktywności znaleźć można m.in. warsztaty dla uczniów ze szkół średnich pt. „Samorealizacja jest możliwa”. Ponadto osoby dorosłe czy też bezrobotni zaproszeni są na spotkanie informacyjne dotyczące nowych wyzwań na rynku pracy. Twoje Radio Andrychów wyemituje także audycję na temat nowych trendów w biznesie.

W zachodniej Małopolsce

Na rozwój umiejętności miękkich i wagę stosunków interpersonalnych kładzie nacisk Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie – organizator warsztatów i wykładów. W tematyce spotkań znajdziemy m.in. sposoby radzenia sobie ze stresem, dialog pokoleń czy skuteczną autoprezentację. Oprócz tego posłuchać będzie można np. o interaktywnych technologiach oraz odwadze w biznesie.

Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze proponuje warsztaty i wykłady z przedsiębiorcami na temat współczesnego rynku pracy, różnych metod poszukiwania pracy oraz zawodów przyszłości.

„Małopolskie Instytucje dla przedsiębiorcy” to tytuł spotkania z przedstawicielami instytucji wspierających przedsiębiorców na terenie Małopolski, którzy opowiedzą o oferowanych przez nich formach wsparcia dla firm. Organizuje je z myślą o przedsiębiorcach i startupowcach Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A..

Powiatowy Urząd Pracy w Chrzanowie organizuje konferencję „Kobieta sukcesu”, spotkanie informacyjno-warsztatowe o współczesnych trendach lokalnego rynku pracy oraz poradnictwo grupowe na temat kreowania wizerunku przedsiębiorcy.

Chrzanowską ofertę uzupełnia Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, organizujący spotkania na temat europejskiego wsparcia dla przedsiębiorców.

W trakcie seminariów zaplanowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu uczestnicy spotkają się z pracownikami Urzędu Skarbowego, którzy przedstawią problematykę rejestracji działalności gospodarczej oraz podstawowych form opodatkowania, a także z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy przedstawią obowiązki wobec ZUS osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Odbędzie się tam również seminarium skierowane do pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem lub zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami pt. „Model wsparcia osób z niepełnosprawnością w środowisku pracy”.

źródło: Biuro Prasowe UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama