Samorządowcy i parlamentarzyści rozmawiali o przyszłości nowotarskiego lotniska

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

KRAKÓW/NOWY TARG. W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się kolejne spotkanie poświęcone idei rozbudowy nowotarskiego lotniska. Strony biorące udział udział w spotkaniu zastrzegają, że miało ono jedynie charakter wstępny. Niemniej Aeroklub ma do końca sierpnia przygotować swoją koncepcję funkcjonowania lotniska.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim - na tym etapie nie zapadły jeszcze żadne ostateczne uzgodnienia. "Wszystkie strony obecne na spotkaniu, czyli Aeroklub Polski, władze samorządowe Nowego Targu, Zakopanego, powiatu nowotarskiego, powiatu tatrzańskiego, Województwa Małopolskiego, obecni parlamentarzyści (konkretnie poseł Andrzej Gut-Mostowy i senator Stanisław Hodorowicz - przyp. red.) potwierdzili pełne poparcie dla tej inicjatywy, która może istotnie wzmocnić potencjał gospodarczy całego subregionu podhalańskiego" - czytamy w przesłanym Podhale24 wyjaśnieniu.

- W pełni uznając celowość takiej inwestycji marszałek Marek Sowa zwracał uwagę na konieczność rzetelnego oszacowania potencjalnego ruchu na tym lotnisku, tak, by zakres inwestycji był dostosowany do rzeczywistych potrzeb. By zarówno po stronie wydatków inwestycyjnych, jak i kosztów operacyjnych związanych z funkcjonowaniem lotniska nie doprowadzić do nadmiernych, w przyszłości trudnych do udźwignięcia, wydatków - dodaje pracownik Biura Prasowego UMWM.

Przedstawiciele Aeroklubu wskazywali na nowe możliwości prawne pozwalające na budowę lotniska "skrojonego na miarę potrzeb", przy wykorzystaniu przepisów dotyczących lotnisk publicznych o ograniczonej certyfikacji. Otwarta pozostaje sprawa zaangażowania i roli w tej inwestycji oraz późniejszym wykorzystywaniu lotniska przez obecnych dysponentów, czyli Aeroklub Polski. Aeroklub ma do końca sierpnia przygotować swoją koncepcję funkcjonowania lotniska.

- To spotkanie dało nam w zarysie obraz tego, czego oczekujemy po przebudowie i modernizacji lotniska - mówi Paweł Kos. Prezes ANT uważa, że zamiar stworzenia w Nowym Targu portu lotniczego na dużą skalę może okazać się błędem. - Chcielibyśmy dostosować lotnisko do naszych realiów, żeby to nie były Balice... Cóż, należy "skroić garnitur na miarę". Niewielki ruch czarterowy w okresie wzmożonego ruchu turystycznego ma sens. Trzeba sprawdzić, co nam jest potrzebne. I oczywiście my chcemy, by działalność sportowa na lotnisku nie była zagrożona. Zapewne w pewnych okresach będzie ograniczana, ale nie może być zdławiona. Poza tym pamiętajmy, że inwestorzy, którzy już tu byli - teraz są w stanie upadłości. Błędów nie można powtarzać i wybierać inwestorów zbyt pochopnie - dodaje prezes Kos i stwierdza, że po spotkaniu jest "umiarkowanym optymistą", ale cieszy go wizja funkcjonowania lotniska w Nowym Targu przez cały rok.

W trakcie rozmów uzgodniono przeprowadzenie precyzyjnych analiz dotyczących prognoz ruchu i - co za tym idzie - zakresu koniecznych inwestycji. Zakres rozbudowy lotniska w Nowym Targu określony zostanie na podstawie analiz, które zostaną zlecone. Zakres inwestycji ma być ograniczony do niezbędnych elementów, biorąc pod uwagę oczekiwany ruch, typy statków powietrznych i idące za tym wymogi dotyczące bezpieczeństwa, infrastruktury lotniczej i infrastruktury obsługi pasażerów.

Koszty opracowań dokumentów i analiz ekonomicznych poniesie strona samorządowa, przy uwzględnieniu wskazań i oczekiwań Aeroklubu. Dokumentacja ma być gotowa w ciągu roku. Zapłaci za nią Nowy Targ, ale w kosztach jej przygotowania partycypować będzie prawdopodobnie Urząd Marszałkowski. Warunkiem jest opłacalność ekonomiczna przedsięwzięcia.

Przygotowane przed pięcioma laty dokumenty są już nieaktualne. Jak mówi przedstawiciel nowotarskiego Urzędu Miasta zmieniły się przepisy dotyczące certyfikacji lotnisk, a to ma duży wpływ na szacowanie kosztów inwestycji. Dla przypomnienia - w 2007 roku opracowano koncepcję dwuetapowego inwestowania - pierwszy zamknął się kwotą 50 mln zł, drugi 200 mln. Według przeprowadzonych wtedy analiz - inwestycja przestałaby być nierentowna dopiero po kilkudziesięciu latach. Teraz te koszty trzeba szacować na nowo.

Modernizacja lotniska zgłoszona zostanie jako propozycja przedsięwzięcia strategicznego na lata 2014-2020, w ramach trwających w Małopolsce konsultacji założeń programów strategicznych i naboru propozycji przedsięwzięć na lata 2014-2020. Zgłoszenie nastąpić ma wciągu 6 tygodni, bowiem nabór propozycji przedsięwzięć prowadzony jest do 14 września br. wyłącznie za pośrednictwem Banku Projektów Regionalnych tj. narzędzia informatycznego administrowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

s/ zdj. Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama