Czy ubezpieczenie mieszkania obejmuje piwnicę? (art. sponsorowany)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Ochroną w ramach polisy mieszkaniowej można objąć nie tylko dom czy mieszkanie, ale również inne budynki i pomieszczenia przynależne, w tym piwnicę. Oto, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu piwnicy i znajdujących się w niej przedmiotach.
Kwestie związane z ubezpieczeniem piwnicy mają szczególne znaczenie dla tych mieszkańców Małopolski, którzy posiadają mieszkania w blokach. W artykule https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-piwnicy-z-mieszkaniem-czy-bez można znaleźć sporo cennych informacji dotyczących tego zagadnienia. Piwnica jako pomieszczenie przynależne stanowi integralną część przestrzeni mieszkalnej, w związku z czym zgłoszenie nieruchomości mieszkalnej do ubezpieczenia jest równoznaczne z zapewnieniem ochrony temu pomieszczenia. Warto przypomnieć, iż nie powoduje to wzrostu składki. W Małopolsce średnia cena polisy mieszkaniowej wynosi 200-300 zł.Każdy, kto chciałby objąć ochroną ubezpieczeniową piwnicę wraz z wyposażeniem, musi pamiętać o tym, że ubezpieczenie piwnicy nie funkcjonuje jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy.
Ochrona piwnicy w polisie mieszkaniowej
Polisy mieszkaniowe uwzględniają praktycznie wszystkie rodzaje piwnic, a więc pomieszczenia znajdujące się:
- w bryle domu,
- w tej samej klatce, w której mieści się mieszkanie,
- w innej klatce niż mieszkanie lub w innym budynku.
Piwnica chroniona jest przed tymi samymi zdarzeniami losowymi, co cała nieruchomość mieszkalna. Jeśli zatem polisa uwzględnia np. 10 ryzyk, to dotyczą one także i pomieszczeń przynależnych. W tym miejscu należy przypomnieć, że polisa mieszkaniowa w podstawowym wariancie zabezpiecza jedynie mury (czasem i pozostałe elementy stałe) przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi (ich lista zamieszczona jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
Kompleksowa ochrona mienia wymaga poszerzenia podstawowej polisy o różne dodatki. W przypadku ochrony piwnicy wraz ze znajdującymi się w niej przedmiotami największe znaczenie mają takie ryzyka jak: wspomniany już pożar, zalanie, powódź, kradzież z włamaniem, wandalizm i dewastacja.
Wyłączenia odpowiedzialności – tego nie ubezpieczysz
Polisa mieszkaniowa daje właścicielowi nieruchomości sporo przywilejów, ale wiąże się też z ograniczeniami. Katalogu wyłączeń odpowiedzialności oraz limitów należy szukać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Jego zawartość różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, niemniej przeważnie ochronie nie podlegają piwnice bez drzwi i okien oraz nieposiadające wymaganych zabezpieczeń własnych.
Ubezpieczony powinien poza tym pamiętać, że jego obowiązkiem jest należycie dbać o techniczny stan piwnicy i nie dopuszczać do zaniedbań. Co się natomiast tyczy przechowywanych w tym pomieszczeniu przedmiotów, to nie wszystkie da się ubezpieczyć. Polisa nie obejmuje np. niebezpiecznych substancji, przedmiotów wartościowych, broni czy gotówki.
Ile odszkodowania za zniszczenia w piwnicy?
Odszkodowanie z tytułu polisy mieszkaniowej jest wypłacane, jeżeli ubezpieczony spełnia warunki określone w umowie. Wysokość rekompensaty jest zależna od sum gwarantowanych, na jakie są ubezpieczone poszczególne ryzyka. Bardzo istotne jest to, aby odpowiadały one rzeczywistej wartości mienia zgłaszanego do ubezpieczenia. Jedynie rzetelna wycena tejże wartości gwarantuje satysfakcjonujące odszkodowanie. Polisę trzeba wybierać pod kątem konkretnych potrzeb – warto porównać jak najwięcej ofert.
Więcej na temat
komentarze
reklama