Ogród sensoryczny w Wygiełzowie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, w  ramach projektu Muzea Otwarte, powstaje ogród sensoryczny, mający charakter poznawczo-edukacyjny dla dzieci z dysfunkcjami narządów zmysłu: wzroku, słuchu oraz z dysfunkcjami fizycznymi.

Celem ogrodu jest pobudzenie zmysłów i emocji poprzez możliwość doświadczenia różnych rodzajów nawierzchni, zapachów, kolorów. Ogród zostanie podzielony na dwie części: strefa nawiązująca do tradycji i historii miejsca, w tym strefa gliny, strefa wikliny, strefa roślin, ogrodu, strefa budownictwa oraz strefa „wrażeń : zapach, dźwięk, kolor, dotyk.

W strefie gliny, na placu przed domem z Chrzanowa, będzie znajdować się altana do zajęć dydaktycznych (koło garncarskie i stół do lepienia z gliny, dostosowany do potrzeb dzieci poruszających się na wózkach). Nie zabraknie elementów ozdobnych, takich jak  płotek z pni i gałęzi, rustykalne ławki i półki pełne glinianych wyrobów.


Na strefę roślin, będąca równocześnie strefą dotyku, zapachu i dźwięku, składają się ścianki z nasadzony i roślinami, mające na celu stymulowanie zmysłu dotyku, zapachu i koloru. Nasadzenia roślin będą nawiązywać do tradycyjnych upraw regionu takich jak kwiaty, zioła, trawy. Rośliny w tym suche strąki fasoli, czosnek, cebulę, można będzie z łatwością dotykać i wąchać.

Obok znajdować się będzie strefa dźwięków, gdzie specjalne instalacje będą zawierać elementy, które po uderzeniu lub poruszeniu wydają dźwięki. Będą to drewniane ramy, na których będą zawieszone rury bambusowe, stalowe i drewniane talerze, kamienne cymbały oraz instalacje z przedmiotów wydających dźwięki szeleszczące.

W strefie wikliny zaplanowany jest szałas wykonany z wikliny, słomy i traw w sposób obrazujący różnego rodzaju materiały i ich wykorzystanie.


Obszar nazwany strefą budownictwa tradycyjnego ma na celu przedstawienie sposobów i materiałów budownictwa regionu. Zostaną wykonane elementy ułatwiające dzieciom z różnego typu dysfunkcjami poznanie faktur materiałów i nawierzchni oraz poznanie różnorodnych konstrukcji.  W tym celu zostaną zamontowane ścianki będące odzwierciedleniem układu konstrukcyjnego ścian domów charakterystycznych dla regionu. W „oknach” usytuowane będą wypełnienia stymulujące zmysł dotyku: materiały budowlane takie jak kamień, bruk, drewno,  grawerowane szkło oraz zmysł wzroku: malowane szkło, różna kolorystyka materiałów budowlanych. Zostanie wykonana makieta więźby dachu czterospadowego, częściowo przykryta strzechą i deszczułkami, charakterystyczna dla budownictwa regionalnego.

W projekcie uwzględniono także miejsce do aktywności fizycznej – integracyjny plac zabaw z urządzeniami przeznaczonymi dla dzieci niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach.


Dokonana zostanie wymiana nawierzchni przestrzeni projektowanego obszaru ogrodu i przyległego do niego ryneczku, w sposób nawiązujący do tradycyjnych nawierzchni dawnych rynków małych miasteczek.
Całe założenie ma charakter poznawczy, stymulujący, ma pełnić funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną oraz terapeutyczną. Wykonany zostanie także niewielki plac zabaw z takimi elementami jak: karuzela integracyjna, huśtawka integracyjna, piaskownica z możliwością korzystania przez dzieci poruszających się na wózkach.


mat. prasowe projektu Muzea Otwarte

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama