Podhale pamięta o rotmistrzu Witoldzie Pileckim
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
25 maja mija 72. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego, polskiego żołnierza, rotmistrza kawalerii. Uczestnika kampanii wrześniowej 1939 roku i współorganizatora podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej, która w 1943 roku została włączona w struktury Armii Krajowej.
W 1940 roku, na rozkaz otrzymany od przełożonych, Witold Pilecki sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do obozu w Auschwitz. W obozie przebywał do 1943 roku Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Następnie działał w Kedywie, czyli Kierownictwie Dywersji Komendy Głównej AK.Brał udział w Powstaniu Warszawskim, dowodził jednym z oddziałów zgrupowania Chrobry II. Po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli, przebywał w Lamsdorfie i Murnau.
Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki otrzymał przydział do 2 Korpusu Polskiego. W grudniu 1945 roku wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Poddano go torturom i postawiono przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki.
Został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.
Miejsce pochówku rotmistrza nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie zwłoki zakopano na wysypisku śmieci koło Cmentarza Powązkowskiego - tzw kwatera Ł - łączka
W 2006 roku Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 roku awansował do stopnia pułkownika. Brytyjski historyk Michael Foot uznał go za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi na świecie walczących podczas okupacji hitlerowskiej.
W 72. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" i PGRH "BŁYSKAWICA" zapraszają mieszkańców Miasta i Podhala na mszę św. do kościoła pw. św. Katarzyny w Nowym Targu o godz. 18,oo.
opr.s/
źródło: organizatorzy
Więcej na temat
komentarze
reklama