Gala Industry. Pierwsze nagrody 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W piątek, 5 czerwca odbyłą się transmitowana na żywo w Internecie Gala Industry, podczas której poznaliśmy pierwszych festiwalowych laureatów. Nagrody otrzymali także uczestnicy Doc Lab Poland - największego w Polsce programu skierowanego do filmowców-dokumentalistów, którego kolejna sesja zakończyła się właśnie w ramach jubileuszowego 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

W II sesji warsztatów Doc Lab Poland wzięło udział 21 projektów. Jej zwieńczeniem były dwudniowe prezentacje powstających filmów przed gośćmi festiwalu i przedstawicielami branży filmowej. Pierwszego dnia zaprezentowano 10 projektów Doc Lab Go będących na etapie montażu, zaś drugiego - 11 projektów w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć realizowanych przez uczestników Doc Lab Start. Najlepsze z nich otrzymały nagrody przyznawane przez partnerów programu:

Nagrody dla projektów Docs To Start

Nagroda HBO Award w wysokości 10 000 PLN:

DEBIUT
reżyseria: Aleksandra Maciejczyk
produkcja: Marta Gmosińska, Lava Films Sp. z o.o.
Marysia pochodzi z rodu książęcego, ale jej rodzina nie utrzymuje kontaktów z kręgami arystokratycznymi. Na przekór historii rodzinnej bierze udział w Balu Debiutantów poszukując swojej tożsamości.


Nagroda ColorOffOn – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 000 PLN:

NIE Z GIENKIEM TE NUMERY
reżyseria: Grzegorz Szczepaniak
produkcja: Joanna Popowicz, Grzegorz Szczepaniak, WF Anagram sp. z o.o.
Gienek, stary ludowy grajek, który nigdy nie był za granicą wyrusza w szaloną podróż z małej wioski we wschodniej Polsce do Nowego Jorku i Filadelfii. Musi to zrobić dla swojej ukochanej córki.


Wyróżnienie DOK Leipzig - zaproszenie na Co-pro Market w Lipsku:

GYPSY GADJI
reżyseria: Dasa Raimanova
produkcja: Rafał Sakowski, Story Vehicle
Trzydziestokilkuletnia Roksana jest pół Polką pół Romką. Mogłaby być idealnym łącznikiem pomiędzy tymi kulturami, ale w rzeczywistości zmaga się by znaleźć miejsce choćby w jednej z nich.

Wyróżnienie FIPADOC - zaproszenie na pitching podczas Industry Days FIPADOC Festival International Documentaire:

EASY RIDER ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ
reżyseria: Andrzej Miękus
produkcja: Olga Bieniek, Filmicon
Opowieść o tym, jak porzucone przez przez Armię Czerwoną po II Wojnie Światowej kultowe motocykle Harley Davidson utorowały drogę do wolności młodym ludziom żyjącym za Żelazną Kurtyną.


Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie na jedno z kluczowych europejskich wydarzeń branżowych dla filmów dokumentalnych:

NINA IDZIE ZA MĄŻ
reżyseria: Andrzej Szypulski
produkcja: Anna Reichel, Fine Day Promotion
Nina jest 68-letnią wdową i oddanym świadkiem Jehowy. Niespodziewanie zakochuje się z wzajemnością w Krzysztofie – kilkanaście lat młodszym katoliku. Ta miłość wywraca jej poukładane życie do góry nogami.


Wyróżnienie Polish Docs Pro - wsparcie w międzynarodowej promocji filmu i zaproszenia na jedno z kluczowych wydarzeń branżowych poświęconych kinu dokumentalnemu:

GDY POWIEJE HARMATTAN
reżyseria: Edyta Wróblewska
produkcja: Marta Dużbabel, With Passion Production
Pomimo traumatycznej przeszłości, Barbara próbuje ruszyć do przodu, wybaczyć swoim oprawcom i zawalczyć o szczęście z pomocą swojego najbliższego przyjaciela, księdza Piotra.

Nagrody dla projektów Docs to Go

Nagroda ColorOffOn – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 000 PLN:

DO ŚLUBU
reżyseria: Daniel Stopa
produkcja: Małgorzata Staroń, Staron-Film
Słodko – gorzka opowieść o małżeństwie. Ślub syna staje się pretekstem dla rodziców do podsumowań na temat 40-stu wspólnie spędzonych lat.
Wyróżnienie Institute of Documentary Film - zaproszenie do udziału w East Doc Platform:

WORKCENTER
reżyseria: Aniela Gabryel
produkcja: Agnieszka Dziedzic, Koi Studio
Workcenter jest jedną z najbardziej tajemniczych grup teatralnych na świecie. Jej członkowie żyją jak mnisi, desperacko poszukując duchowości. Dotąd tylko nieliczni mogli zobaczyć ich codzienność.


Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie na jedno z kluczowych europejskich wydarzeń branżowych dla filmów dokumentalnych:

JESTEM JEDNYM Z NICH
reżyseria: Nadim Suleiman
produkcja: Luiza Pietrzak, Palmyra Films
Syryjski imigrant kręci film o polskim nacjonaliście. Film staje się pretekstem do zbliżenia dwóch ludzi, opowiadając historię o przyjaźni prawie niemożliwej.


 Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie na jedno z kluczowych europejskich wydarzeń branżowych dla filmów dokumentalnych:

LEKCJA WOLNOŚCI
reżyseria: Tadeusz Chudy
produkcja: Rafał Sakowski, IRIS media
Grupa więźniów ma za zadanie oswoić agresywne psy ze schroniska. Dla prowadzącego kurs kapitana to ostatnie zadanie przed rezygnacją z służby. Praca z psami całkowicie odmienia jednego ze skazanych.

źródło: Tomasz Cichocki materialy prasowe festiwalu KFF

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama