Ponowne otwarcie Zamku Królewskiego na Wawelu
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Po długiej przerwie Zamek Królewski na Wawelu ponownie otwiera drzwi i zaprasza zwiedzających na wystawy. Otwarcie muzeum odbędzie się w dwóch etapach z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Najpierw zostaną otwarte Prywatne Apartamenty Królewskie, a 27 czerwca Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Oprawą muzyczną dla wydarzeń będą koncerty znakomitych muzyków: Adama Pierończyka oraz Stanisława Słowińskiego, transmitowane na żywo w mediach społecznościowych.
Już 12 czerwca na gości Zamku czeka wiele niespodzianek – zgodnie z zapowiedzią każdy zwiedzający Prywatne Apartamenty Królewskie będzie mógł po raz pierwszy zobaczyć dotychczas niedostępny Gabinet Włoski z wyjątkową kolekcją renesansowych obrazów Lanckorońskich. Na miłośników porcelany czeka specjalny pokaz, pośród bogatej, wawelskiej kolekcji porcelany miśnieńskiej znajduje się dzieło wyjątkowej klasy – serwis Sułkowskiego, wzbogacony ostatnio o nowe nabytki. Cały komplet będzie specjalnie eksponowany z okazji otwarcia. Zwieńczeniem tego wyjątkowego wydarzenia będzie transmitowany na żywo na profilu Facebook koncert saksofonowy Adama Pierończyka.27 czerwca zapraszamy wszystkich do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich gdzie na wawelskich gości czekają zmiany: nowe dzieła sztuki na ekspozycji, pokaz nowego nabytku – arcydzieła jubilerstwa renesansowego oraz dostępne wnętrza Gabinetu Holenderskiego i Gabinetu Kolekcjonera. W Sali Poselskiej zamontowane zostanie lustro, by ułatwić podziwianie stopu ze słynnymi głowami wawelskimi. Aby Wawel był jeszcze bardziej dostępny dla opiekunów z dziećmi przygotowana zostanie przy Sali pod Planetami zupełnie nowa przestrzeń – ich własny, królewski pokój. Otwarciu Reprezentacyjnych Komnat Królewskich towarzyszyć będzie na wawelskim facebooku koncert skrzypka Stanisława Słowińskiego transmitowany na żywo z Dziedzińca Arkadowego.
Prywatne Apartamenty Królewskie to historycznie sale, które służyły niegdyś monarchom, dworowi oraz gościom podejmowanym przez króla. Na eksponowane w nich wyposażenie, składają się renesansowe obrazy z kolekcji Lanckorońskich, a także meble i stropy modrzewiowe, w tym dwa z barwną dekoracją na fryzach. Ponadto, w północnym skrzydle Zamku znajdują się dwie sale z eksponatami czasów saskiej dynastii Wettynów, m.in. zbiór porcelany miśnieńskiej, a także srebra stołowe.
Kolekcja Lanckorońskich
W renesansowych salach I piętra w skrzydle wschodnim eksponowane są przede wszystkim obrazy z daru Karoliny Lanckorońskiej. 87 dzieł, które w roku 1994 wzbogaciły kolekcję malarstwa Zamku Królewskiego na Wawelu, to część słynnych wiedeńskich zbiorów jej ojca – Karola Lanckorońskiego, miłośnika Włoch i Quattrocenta, kolekcjonera malarstwa włoskiego z wieków od XIV do XVI, którą zgromadził w ostatnim dwudziestoleciu wieku XIX i w pierwszych latach wieku XX.
KONCERT ONLINE
12 czerwca 2020
godzina 18:00
Koncert na Dziedzińcu Arkadowym, transmitowany na żywo na stronie Facebook Zamku Królewskiego na Wawelu. W programie utwory z płyty solowej pt. "The Planet Of Eternal Life", która ukazała się nakładem wytwórni Jazzwerkstatt Berlin, a także nowe autorskie kompozycje oraz improwizacje oraz standardy jazzowe. Piękne brzmienie, proste melodie oraz skomplikowane i rzadko spotykane wyprawy, eksplorujące na ogół niedostępne rejestry tego wymagającego instrumentu jakim jest saksofon sopranowy.
Recital ten miał miejsce w wielu prestiżowych instytucjach takich jak m. in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Fabryka Schindlera, Forum Europejskie w Szwecji, Polskiej Akademii Nauk, galerii sztuki w Nowym Orleanie, Rosyjskiej Bibliotece Państwowej
w Moskwie, a także w Nowym Jorku, Casablance, Paryżu, Berlinie, Pradze, Budapeszcie
i Wiedniu.
ADAM PIEROŃCZYK
Według międzynarodowej prasy, jeden z najbardziej interesujących i kreatywnych muzyków europejskich, a także jeden z największych innowatorów w polskim jazzie.
Pod własnym nazwiskiem wydał ponad 20 płyt, za które zdobył wiele nagród i wyróżnień,
w tym m.in.18 nominacji oraz 2 główne nagrody Fryderyk jako Jazzowy Muzyk Roku.
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci
INFORMACJE DLA ZWIEDZAJĄCYCH
wystawa czynna:
wtorek – niedziela 9.30–17.00, ostatnie wejście o 16.15
przerwa sanitarna: 13.00-13:30, ostatnie wejście przed przerwą – 12.30
bilety: 25 normalny, 15 ulgowy; zwiedzanie indywidualne.
istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem – grupy max. 9 osób + przewodnik; opłata za usługę przewodnicką według obowiązującego cennika
limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystawy - 157
Zasady bezpieczeństwa:
należy poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi i stosować się do poleceń obsługi trasy
zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu (2 m) i używania indywidualnych środków ochrony
przy wejściu dostępny będzie dla zwiedzających płyn do dezynfekcji rąk
stanowiska kasowe i recepcyjne zostały zabezpieczone przeźroczystymi przegrodami, pracownicy wyposażeni w maseczki, środki dezynfekujące
źródło: Tomasz Cichocki materialy prasowe Zamek Królewski na Wawelu
Więcej na temat
komentarze
reklama