Małopolscy Terytorialsi wznowili nabór i szkolenie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Po ponad 100 dniach działań przeciwko COVID-19 małopolska Brygada wznowiła nabór i szkolenie. W ubiegłym tygodniu w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 65 ochotników. Wznowiono także długo wyczekiwane szkolenia rotacyjne żołnierzy Obrony Terytorialnej.
Szkolenie podstawowe i wyrównawczeW sobotni świt, 13 czerwca służbę w 11 MBOT rozpoczęło kolejnych 65 ochotników. Stan osobowy Brygady wzmocniło odpowiednio: 24 ochotników z Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) z Krakowa, 17 z WKU Tarnów, 8 z WKU Nowy Targ, 10 z WKU Nowy Sącz, 5 z WKU Oświęcim, 1 spoza obszaru województwa małopolskiego. Spośród 65 ochotników, 37 bierze udział w szkoleniu podstawowym, 28 w szkoleniu wyrównawczym. Ci ostatni to byli żołnierze, którzy postanowili ponownie pełnić służbę wojskową.
W trakcie szkolenia podstawowego żołnierze nabywają wiedzę i umiejętności z podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią. Żołnierze szkoleni są z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, w tym polskich karabinków MSBS Grot (5,56 mm). Przed przysięgą na „terytorialsów” czeka spore wyzwanie - tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wszystkich nabytych umiejętności.
Szkolenia podstawowe i wyrównawcze żołnierzy 11 MBOT prowadzone są w oparciu o Jednostkę Wojskową w Rząsce koło Krakowa, garnizonowy ośrodek szkoleniowa „Pasternik” (Rząska), strzelnice w Rząsce i Bochni oraz ośrodek szkolenia poligonowego Wojsk Lądowych w Dębie.
Przysięga
Zwieńczeniem szkolenia będzie złożenie 27 czerwca przysięgi wojskowej. Wyjątkowo ze względu na obostrzenia epidemiczne w uroczystości będą brać udział tylko żołnierze, zrezygnowano z obecności mediów. Rodziny i najbliżsi będą mogli śledzić wydarzenie w Internecie na stronie www.wojsko-polskie.pl/11bot w zakładce „na żywo”.
Patriotyzm i rozwój osobisty
Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej to nie tylko możliwość osobistego zaangażowania się we wzmacnianie systemu bezpieczeństwa państwa, ale także inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy. W ramach służby żołnierze mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń, uzyskania dofinansowania na naukę, poszerzenia umiejętności praktycznych oraz kształtowania hartu ducha i ciała. Uczą się, jak przezwyciężać własne słabości. Wojsko oferuje ponadto atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie i specjalistyczne.
Kto może ubiegać się o służbę w 11 MBOT?
Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w 11 MBOT jest nadal aktualne. O służbę w małopolskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe.
Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 11 MBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.
mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama