Kulminacja obchodów 100-lecia przyłączenia Orawy do Polski w Jabłonce (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Obchody rocznicy stulecia przyłączenia części Orawy do Polski zostały zaplanowane na połowę lipca, gdy co roku odbywa się Orawskie Lato. Przez pandemię koronawirusa COVID-19 plany czterodniowego świętowania uległy skróceniu do dwóch dni. Pierwszy dzień miał charakter historyczny, to powrót do wydarzeń z lat 1918-1920.

W holu siedziby Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce została przygotowana wystawa okolicznościowa pt. Wydarzenia na Orawie w latach 1918-1920, z którą mógł się zapoznać każdy z uczestników uroczystości indywidualnie.

Po powitaniu gości oraz przemówieniu wójta gminy Antoniego Karlaka odbyła się promocja dwóch książek i płyty wydanych z myślą o naszych gminnych obchodach. A oto ich autorzy i tytuły: dr hab. Jerzy M. Roszkowski, Działania na rzecz przyłączenia Orawy do II Rzeczypospolitej 1918-1920. Zasłużeni w tym czynie; mgr Łukasz Wiater „My tu Polocy”. Niezwykłe życiorysy orawskich Bojowników Niepodległości.

Każdy z autorów przedstawił krótką rekomendację swej książki. Zebrani w sali widowiskowej obejrzeli teledysk i wysłuchali na żywo piosenkę „Ide do Polski” w wykonaniu Andrzeja Dziubka i przyjaciół „Pokłon Orawie” płyta nagrana przez Andrzeja Dziubka i jego przyjaciół zawiera orawskie przyśpiewki oraz teksty gwarowe Zbigniewa Tlałki i Andrzeja Dziubka, do których muzykę skomponował lider zespołu De Press. Warto wspomnieć o współpracy z Jonasem Kjarnsrod - perkusja w utworach „Kościół w Orawce”, „Na Orawie” i „Śleboda” oraz Adamem Warasem akordeon w utworze „Ide do Polski”

Po promocji przyszedł czas na konferencję naukową.

Uroczystość objęta została Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Również w Lipnicy Wielkiej świętowany jest jubileusz 100-lecia przyłączenia części Orawy do Niepodległej Polski. Tam główne wydarzenia zaplanowano na wrzesień.

UG Jabłonka, s/ zdj. Łukasz Sowiński
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama