Parowozjada 2012 – 100 lat parowozu Ol12
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Podczas tegorocznej ósmej edycji Parowozjady w dniach 25-26 sierpnia miłośnicy kolei będą mogli wziąć udział w wyjątkowej urodzinowej imprezie na cześć lokomotywy Ol12, liczącego sobie już 100 lat, najstarszego czynnego parowozu w Polsce.
Pierwszego dnia Parowozjady jubilatce zostanie odśpiewane tradycyjne w takim przypadku „Dwieście lat!” i wręczony prezent–niespodzianka. Dostojna „Oelka” wystąpi także w roli głównej podczas parady parowozów i pokazie składów historycznych oraz w wieczornym pokazie iluminacji w scenografii lodowych fontann. Oprócz lokomotywy-jubilatki w Chabówce zaprezentują się także parowozy Ty2-911, TKt48-191, TKh49-1, Ol49 oraz parowóz z Czech 534.0432 (po raz pierwszy w Chabówce) i parowóz 464.001 z Prievidzy na Słowacji. W programie pierwszego dnia znajdą się również m.in.: cykl koncertów „Jubileuszowa podróż po Europie” z udziałem aktorów teatrów muzycznych Roma, Buffo i Komedia, show dla dzieci „PanYapa”, konkursy i zabawy związane z jubilatką oraz wiele innych atrakcji. Wszyscy chętni będą mogli wejść na zaplecze parowozowni, poznać dawne techniki napraw taboru czy też obejrzeć pokaz obrządzania parowozów.Drugiego dnia Parowozjady również nie zabraknie wrażeń. Na zwiedzających czekają emocje związane z zawodami drużyn parowozowych, pokazy niezwykłej siły strongmanów w przeciąganiu wagonów, przejażdżki w kabinie maszynisty parowozu lub w drezynie, liczne animacje dla dzieci. Dla miłośników podróży retro zostaną uruchomione w oba dni historyczne składy pociągów wokół Chabówki m.in. do Dobrej k. Limanowej, Nowego Targu, Rabki, a w sobotni wieczór nawet do Krakowa.
Do Chabówki będzie można przyjechać ogólnodostępnymi pociągami z Warszawy, Krakowa i Zakopanego, autobusami, busami lub własnym samochodem. Dla zmotoryzowanych zostanie wyznaczony parking w pobliżu Skansenu.
-----------------
Organizatorzy Parowozjady 2012 - PKP CARGO S.A. i Fundacja Era Parowozów, w myśl hasła „Już od pokoleń kochamy kolej…” sprawują opiekę nad zabytkowym taborem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce oraz w Parowozowni Wolsztyn.
źródło: PKP CARGO
Więcej na temat
komentarze
reklama