Jaki chleb powinien zagościć w zdrowej diecie? (art. sponsorowany)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Chleb na swoje stałe miejsce w naszych jadłospisach. Spożywamy go na pierwsze i drugie śniadanie oraz często na kolację. Można przyrządzić z niego pyszne kanapki, czy podawać na ciepło w formie tostów. Pieczywo stanowi też idealny dodatek do sałatek, zup, czy potraw mięsnych. Czy zastanawialiście się kiedyś jaki rodzaj chleba jest najzdrowszy? Wybór w sklepach jest tak duży, że nie wiadomo, po który bochenek sięgnąć.
Rodzaje chlebaChleby pszenne mają swoje zalety, są lekkostrawne, tym samym znakomite dla osób, które narzekają na problemy trawienne. Jednak większość tych wypieków powstaje z mąki oczyszczonej, zawierającej niewielką ilość wartościowych składników odżywczych. Mają mało cennego błonnika i białka. Natomiast nie brak w nich skrobi, czyli cukru złożonego, dostarczającego organizmowi energii. Chleby pszenne lepszej jakości, to takie, które wytwarzane są z mąki z mielenia pełnego ziarna – wśród nich np. chleb orkiszowy, czy graham.
Chleby pszenno – żytnie często wybierają ci, którzy nie mogą spożywać pieczywa żytniego, ale jednocześnie chcą też, by chleb dostarczał im wartościowych składników. Najlepiej sięgać po pieczywo, w którym przeważa mąka żytnia, ponieważ to ona posiada witaminy, minerały, błonnik regulujący pracę układu trawiennego.
Natomiast chleby żytnie mają najwięcej wartości odżywczych, choć nie każdy może się nimi zajadać, ze względu na fakt, iż są dość ciężkostrawne. Włączyć je do swej diety powinni ci, którzy mają cukrzycę lub wysoki poziom cholesterolu, a także osoby planujące zgubić zbędne kilogramy, gdyż kromka chleba żytniego jest o wiele bardziej sycąca niż kromka chleba pszennego.
Trzeba pamiętać o tym, że czasem piekarze próbują nas oszukać i dodają do chleba karmel. Dzięki niemu pieczywo ma brązowy kolor nawet jeśli powstało z mąki pszennej. Możemy więc sądzić, że kupujemy zdrowy, wartościowy bochenek, a tak naprawdę sięgamy po podróbkę.
Pamiętajmy, że im krótszy skład tym lepiej. Mąka, woda, zakwas, sól plus dodatek pestek lub nasion – z tego wypieka się prawdziwy chleb. Niestety na etykiecie często znajdują się substancje zakwaszające, emulgatory, barwniki, konserwanty, bądź płatki ziemniaczane.
Warto znaleźć odpowiednią, uczciwą piekarnię i „zaprosić” do swojego menu chleb, który posiada cenne składniki odżywcze. Możemy również sami go upiec. Wtedy doskonale będziemy znali skład wypieku. Tutaj - https://www.nawolnymogniu.pl/przepisy-na-domowy-chleb, dostępne są sprawdzone przepisy.
Dania podawane w chlebie
Chleb może posłużyć jako naczynie do serwowania pysznych potraw. W okrągłym, wydrążonym bochenku podamy gulasz, żurek, zupę chlebową, ale także różnego rodzaju mięsa, np. zrazy wołowe. Fantastycznym pomysłem jest zapieczenie w bochenku warzyw. Podsmażoną cukinię, cebulę, paprykę i pomidory posypujemy solą, pieprzem, ulubionymi ziołami np. oregano i przekładamy do bochenka, następnie całość posypujemy startym serem i zapiekamy w piekarniku. Takie danie nie tylko jest pyszne i aromatyczne, ale też cudownie się prezentuje. Bez wątpienia zachwyci zaproszonych gości.
Na koniec rada - nie wyrzucajmy czerstwego chleba. Można z niego przygotować grzanki do sałatek, knedle, zapiekankę i wiele innych potraw. Wystarczy nieco kreatywności. Pomocny jest serwis https://www.fotoprzepis.pl, w którym ciekawych pomysłów na rozmaite dania nie brakuje.
Więcej na temat
komentarze
reklama