Operacja zaćmy? Nic prostszego! (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zaćma (zwana też kataraktą) to schorzenie, którego obawia się wiele osób - szczególnie seniorzy. Zbagatelizowana rzeczywiście może spowodować duże kłopoty ze wzrokiem. Czy wiesz jednak, 
że można ją dziś leczyć – i to z ogromną skutecznością?

Na czym polega zaćma?
„Zaćma” brzmi jak „zaćmienie”, prawda? I rzeczywiście trochę tak wygląda – istotą schorzenia jest jakby „zaćmienie” naturalnej soczewki naszego oka. W wyniku różnych procesów metabolicznych organizmu, właśnie w niej odkładają się produkty uboczne. Z czasem soczewka traci jedną ze swoich najważniejszych cech – przejrzystość. Przymglona („zaćmiona”) nie może dobrze spełniać swoich funkcji – a przez to stopniowo pogarsza się wzrok pacjenta. Najczęściej występującym rodzajem zaćmy jest zaćma starcza – w jej przypadku zmiany w soczewce są spowodowane procesami starzenia się organizmu. Schorzenie często dotyczy obojga oczu, choć zwykle w jednym zaczyna się wcześniej niż w drugim.

Objawy zaćmy
Jak objawia się katarakta? Symptomy nie zawsze pojawiają się od razu – schorzenie potrafi przez pewien czas rozwijać się bezobjawowo. Ponieważ jednak zaćma jest procesem, który postępuje, objawy prędzej czy później i tak staną się zauważalne. Zaliczamy do nich:

▪ przymglone widzenie;
▪ nieostry obraz, trochę przypominający objawy krótkowzroczności;
▪ nadwrażliwość na światło;
▪ mnogie widzenie;
▪ zaburzenie oceny odległości i głębi obrazu;
▪ wzmożoną męczliwość wzroku.

Przyczyny występowania zaćmy
Wiemy już, że zaćma występuje najczęściej jako proces związany ze starzeniem się organizmu. Jednak to nie wszystko – katarakta może pojawić się także w innych przypadkach. Do głównych czynników zwiększających jej ryzyko należą m.in.:

o niektóre choroby oczu, np. jaskra, stany zapalne;
o urazy okolicy oczu;
o cukrzyca;
o wieloletnie stosowanie niektórych leków (głównie steroidowych);
o narażenie na szkodliwe substancje chemiczne (np. długoletnia praca w takich warunkach).

Z kolei aby zwiększyć szanse na uniknięcie zaćmy warto stosować się do kilku ogólnych zasad profilaktyki:

➢ nie palić papierosów;
➢ zmodyfikować dietę (więcej warzyw i owoców, mniej tłuszczów nasyconych);
➢ ograniczyć ilość i częstość spożywanego alkoholu;
➢ zadbać o regularną aktywność fizyczną;
➢ nie przemęczać oczu.

Na czym polega leczenie zaćmy?
Leczenie zaćmy jest dziś bardzo proste – wykonuje się zabieg usunięcia starej, zmętniałej soczewki pacjenta, a na jej miejsce wszczepia się soczewkę sztuczną, wykonaną z przyjaznych dla organizmu materiałów. Dzięki temu uciążliwe objawy ustępują. Warto wiedzieć, że w przypadku katarakty nie mają zastosowania terapie farmakologiczne – standardem jest wykonanie wspomnianej operacji. Lista przeciwwskazań do niej jest niezwykle krótka i obejmuje głównie ciężkie choroby przewlekłe.

Jak wygląda operacja usunięcia zaćmy?
Choć u większości z nas słowa takie jak „szpital” lub „operacja” mogą wywoływać lekki stres, zabieg usunięcia zaćmy jest świetnym przykładem burzenia tych stereotypów. Procedura jest szybka, bezbolesna i komfortowa dla pacjenta. Uważa się ją za najczęściej wykonywany zabieg okulistyczny - każdego roku przeprowadzana jest u kilkudziesięciu milionów osób na całym świecie!



Operacja zaćmy może być wykonana w ramach chirurgii jednego dnia, czyli bez konieczności pozostania w szpitalu czy klinice. Ma szereg zalet - jak już bowiem wspomnieliśmy jest:

✓ Krótka – trwa ok. 20 minut,
✓ Zupełnie bezbolesna – dzięki miejscowemu znieczuleniu w kroplach,
✓ Bardzo bezpieczna – dzięki stosunkowo prostemu przebiegowi i zastosowaniu nowoczesnych, przyjaznych dla organizmu soczewek,
✓ W pełni skuteczna w leczeniu zaćmy starczej – w sztucznej soczewce zaćma nie ma warunków, aby ponownie się rozwinąć. Dlatego pacjent nie tylko odzyskuje wzrok – zyskuje również pewność, że w zoperowanym oku zaćma starcza już się nie rozwinie!


Ważne, by nie bagatelizować rozwijającej się katarakty. Nieleczona może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku! Dzięki regularnym wizytom u okulisty nie przegapisz jej nawet jeśli zacznie rozwijać się bezobjawowo.

Gdzie leczyć zaćmę?
Zabiegowi usunięcia katarakty najlepiej poddać się w klinice, która gwarantuje pacjentom profesjonalne podejście i pełen komfort terapii. Leczeniem zaćmy (według najnowocześniejszej metody fakoemulsyfikacji) i innych częstych schorzeń wzroku zajmuje się m.in. Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z oddziałami: w Małopolsce (klinika Kraków) i na Mazowszu (klinika Warszawa).

Zaćma wtórna
W trakcie operacji zaćmy usuwa się zmętniałą soczewkę pozostawiając torebkę, w której się znajdowała. U niektórych pacjentów po zabiegu leczenia katarakty może dojść do częściowego zmętnienia w obrębie tej właśnie torebki. Wtedy mówimy o tzw. zaćmie wtórnej, która również może objawiać się przymgleniem widzenia. Na szczęście także jej leczenie jest bardzo proste – polega na laserowym wykonaniu niewielkiego otworu w torebce. Dzięki temu powraca wcześniejsza ostrość widzenia. Zabieg – podobnie jak operacja usunięcia zaćmy - jest krótki, bezbolesny i w pełni bezpieczny.

Więcej informacji na temat zaćmy i jej leczenia znajdziesz na stronie: https://vidiummedica.pl/zrobic-pojawiaja-sie-pierwsze-objawy-zacmy/.


Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama