Luksusowe Bali – czemu to idealny pomysł na wyjazd? (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Bali – jedna z najsłynniejszych indonezyjskich wysp, tropikalna, egzotyczna, mistyczna. Od ostatnich lat kojarzona przede wszystkim z bujnymi lasami deszczowymi, rękodziełem, drewnianą balijską architekturą, jogą i medytacją oraz zdrową kuchnią, niż z betonowymi kurortami i wieczną imprezą w Kucie i Denpasar.

Bali mocno ewoluowało, a miejscowi, żyjący głównie z turystyki, rolnictwa i rybołówstwa, odkryli, że dużo większy potencjał ma duchowa strona wyspy, niż jej rozrywkowa część. Dzisiaj Bali oferuje butikowe hotele z eko lodge’ami, home stay’e i możliwość poznania lokalnej kultury, spokojne i przepiękne plaże, bliskość z naturą, parki narodowe i klimatyczne Ubud.

Luksusowe Bali i Małpi Las

„Nowe” oblicze tej wspaniałej wyspy otworzyło mnóstwo możliwości na przeżycie niezwykłych wakacji, także dla tych, którzy doceniają luksus i najwyższy poziom usług. Warto zacząć poznawanie Bali od Ubud, gdzie można znaleźć zakwaterowanie m.in. w hotelu luksusowej sieci Four Seasons, niesamowitym Hanging Gardnes Of Bali, Soori Bali, Viceroy Bali czy ekskluzywnym Amandari. W Ubud bez problemu można zarezerwować pokój za niewielkie pieniądze, jeśli Wasza podróż nastawiona jest na eksplorowanie wyspy. Samo miasto, stolica Bali, często nazywane jest „sercem” wyspy i jego sceną artystyczną. To w Ubud koncentruje się najwięcej galerii sztuki, zabytkowych świątyń i obiektów kulturalnych, a także popularny Małpi Las – w gęstwinach dżungli, w której skrywa się także wiele klimatycznych rzeźb i kaplic, mieszkają makaki.

Najbardziej wyróżniającą się ze świątyń jest Pura Dalem Agung Padangtegal, której powstanie datuje się na XIV wiek, a także świątynia Pura Beji. Małpi Las to bardzo ciekawe miejsce, mające na celu reprezentowanie harmonii pomiędzy ludźmi i zwierzętami. To także rezerwat chroniący rzadkie tropikalne rośliny oraz fundacja zajmująca się prowadzeniem badań nad makakami. Pamiętajcie, że wybierając się na odwiedziny do Małpiego Lasu lepiej nie zabierać ze sobą żadnego jedzenia i bacznie pilnować swojego dobytku, ponieważ małpki są wytrawnymi złodziejami. W Ubud znajduje się także wiele obiektów z balijską sztuką tradycyjną i nowoczesną. Pierwszym przystankiem powinno być Muzeum Sztuki Agung Rai i Muzeum Sztuki Neka, warto także zajrzeć do Domu Masek i Lalek Setti Darma, Muzeum Puri Lukisan, do Pałacu Królewskiego Puri Saren i na targ sztuki.


Balijskie tarasy ryżowe – raj dla fotografów

Widok zielonych tarasów ryżowych wijących się po horyzont to charakterystyczny widok dla Bali. Balijczycy opracowali swój własny system uprawy ryżu - subak, który został wpisany na listę UNESCO. Chociaż o wyspie mówi się, że jest poświęcona „bogom i wulkanom (demonom)” to właśnie uprawy ryżu stanowią tu istotną część krajobrazu i wyróżniają się na tle tropikalnych dżungli. Około 30 minut jazdy na północ od Ubud znajduą się tarasy ryżowe Tegallalang, które są jednym z najbardziej znanych miejsc do fotografowania tych kultowych krajobrazów i chłonięcia ich ponadczasowego piękna.

Spacerując pomiędzy tarasami należy pamiętać, by zostawić miejscowym drobne kwoty – czasem zdarza się, że opłaty są wręcz wymagane, by wjechać na pola ryżowe. Tegallalang to dość turystyczne miejsce, a oprócz tarasów można tu znaleźć całkiem dobre zaplecze gastronomiczne i zakwaterowanie. Mniej znanymi miejscami na podziwianie zielonych pól ryżowych są m.in. w Jatiluwih, które znajduje się około 90 minut od Ubud i obejmuje ponad 600 hektarów upraw, w Sambagan, gdzie tarasy można zwiedzać w trakcie trekkingu po znanej trasie Secret Garden of Sambagan. Polecamy tę trasę, bo to świetna okazja na wędrówkę po dżungli i kąpiel w wodospadzie.


Wulkan Mt. Batur – balijski „demon”

Pozostając przy trekkingach, inną popularną trasą jest wędrówka na aktywny wulkan Mount Batur i łapanie wschodu słońca. Trasa jest stosunkowo prosta, ale też jednostajna – wiedzie w końcu po wulkanie zanurzonym we mgle, w ciemności, więc rzadko można liczyć na punkty widokowe przed wyjściem na szczyt. Góra ma wysokość 1717 m n.p.m, a wraz ze wschodem słońca oferuje widoki na tarasy ryżowe, dżunglę, jezioro Batur i całą wyspę.

W niedalekiej okolicy znajdują się gorące źródła, gdzie warto się udać by wypocząć po wspinaczce, a na samej trasie można zasmakować śniadania składającego się z jajek gotowanych w wulkanicznej gorącej wodzie. Śniadanie na szczycie na zakończenie wycieczki to pomysł, który podoba się chyba każdemu. Na trekking polecamy wybrać się wyłącznie pod opieką doświadczonego przewodnika, albo w grupie, albo prywatnie – możliwości jest kilka. W okolicy można znaleźć bardzo atrakcyjne zakwaterowania w luksusowych hotelach, klimatycznych home stayach i budżetowych hostelach. Jednak będąc na Bali trekkingu na wulkan Batur nie można odpuścić!
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama