Cyfrowane ferie w Muzeum Tatrzańskim

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Cyfry kojarzą się Wam z lekcjami matematyki? W te ferie poznacie czym jest cyfra dla górala i czy ma coś wspólnego z liczeniem.

Według definicji sformułowanej w Słowniku gwary Zakopanego i okolic przez Juliusza Zborowskiego cyfrować znaczy zdobić wyszyciem, haftować, rzeźbić. W te ferie dzięki Muzeum Tatrzańskiemu będziecie mogli odkrywać tajniki zdobienia ubrań.

Dowiecie się jakie są rodzaje haftu, co kryje się pod nazwami: gadziki, mirwy, pieski, a chętni będą mogli spróbować swoich sił w tworzeniu haftowanych wzorów. W trakcie ferii będziecie mogli spotkać się z rzemieślnikami, którzy udowadniają, że tradycja cyfrowania na Podhalu jest wciąż żywa.

Dla kogo?
Dla dzieci, młodzieży i dorosłych Dla tych, którzy lubią ręczne prace, ale też do tych, którzy nie chcą mieć nic wspólnego z igłą i nitką, ale interesuje ich historia góralskiej mody. Szyciem ubrań góralskich na Podhalu trudnili się początkowo tylko mężczyźni, wobec tego: mężczyźni mali i duzi - nie może Was zabraknąć!

Informacje praktyczne:
Codziennie o godz. 12.00 (oprócz środy i niedzieli) na fb znajdziecie karty pracy, instruktaże do warsztatów, materiały edukacyjne.

Na stronie internetowej www.muzeumtatrzanskie.pl znajduje program zajęć oraz lista materiałów potrzebnych do udziału w warsztatach z cyfrowania.

mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama