Ruszył szpital tymczasowy w EXPO
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
- Mieliśmy nadzieję, że ten moment nie nastąpi. Jednakże epidemia znów pokazuje nam swoje nieprzewidywalne i groźne oblicze. Uruchamiamy szpital tymczasowy w EXPO. Dziś będą mogli trafić tu pierwsi pacjenci. Jesteśmy w gotowości, aby uruchamiać dalsze siły i środki. Każdego dnia pracujemy nad tym, by bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na spotkaniu z dziennikarzami w szpitalu tymczasowym w hali EXPO w Krakowie.
Szpital jest w pełni przygotowany i wyposażony, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę. Od dziś pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 będą tu udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Chorymi opiekować się będzie kadra szpitala patronackiego, którym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.W briefingu uczestniczyli również wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, prezes zarządu Szpitala im. Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski, ppłk Robert Nowakowski i ppłk Grzegorz Pałasz reprezentujący szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk. Marcina Żala, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii dr Wojciech Serednicki, wojewódzki koordynator ds. zaopatrzenia w tlen Przemysław Trzepałka, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek.
Działanie szpitala wspierać będzie Wojsko: 5 ratowników medycznych, 17 ratowników posiadających uprawnienia KPP (kwalifikowana pierwsza pomoc), 15 żołnierzy do zabezpieczenia logistycznego, 2 pojazdy transportowe wraz z kierowcami. Główne zaangażowane jednostki to 6 Brygada Powietrznodesantowa wspierana przez 11 Małopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Żołnierze będą pomagać cywilnemu personelowi medycznemu w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, zabezpieczać transport wewnętrzny w szpitalu oraz zaopatrywanie szpitala z zewnętrznych źródeł. Dowódcą Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Kraków III jest ppłk Grzegorz Pałasz – dowódca 6 batalionu logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zgrupowaniem dowodzi dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego gen. bryg. Ryszard Pietras.
- Kolejne działania i wyzwania przed nami. Zrobię wszystko, aby Małopolanie czuli się bezpiecznie. Ale pamiętajmy, że każdy w jakiejś części jest odpowiedzialny za rozwój sytuacji. Teraz wszyscy muszą być skoncentrowani na tym, aby liczba zakażeń się zmniejszała. Dlatego po raz kolejny apeluję: nie narażajmy niepotrzebnie siebie i innych – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Przypomnijmy małopolską koncepcje wykorzystania szpitali tymczasowych. Szpitale tymczasowe w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie (w CUMRiK-u), EXPO i Krynicy-Zdroju stanowiły w tym planie (szpitale I i II-rzutowe. Biorąc pod uwagę wzrastające potrzeby w zakresie hospitalizacji, wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o tym, że w połowie przyszłego tygodnia zostanie wznowiona działalność pierwszego – 28-łóżkowego – modułu w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju.
Trwają też prace nad uruchomieniem kolejnych modułów w szpitalu w EXPO. Obsada jest kompletowana w oparciu o oddelegowywanie pracowników z innych placówek medycznych.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał, że Państwowa Straż Pożarna jest jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jednostki współpracujące z systemem są uprawnione do udzielania świadczeń medycznych, np. w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Dyspozytor angażuje jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia.
Również lotnicze zespoły ratownictwa są jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i są dysponowane przez dyspozytorów medycznych do stanów zagrożenia życia tak samo jak naziemne zespoły ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem najkrótszego możliwego czasu dotarcia zespołu na miejsce zdarzenia.
W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów ZRM-ów wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zwiększeniu liczby karetek funkcjonujących w Małopolsce. Ostateczna liczba dodatkowych ZRM-ów, które wesprą system PRM, jest ustalana z Ministerstwem Zdrowia, ale będzie ich 17. Zmiany będą dotyczyć zwiększenia liczby ZRM-ów lub wydłużenia czasu działania już funkcjonujących.
opr.s/
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Więcej na temat
komentarze
reklama