TPN zamyka szlaki turystyczne i narciarskie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od wtorku 4 maja większość szlaków turystycznych i narciarskich w Tatrzańskim Parku Narodowym zostanie zamknięta dla turystyki narciarskiej. Również tereny taternickie nie będą już udostępnione dla skiturowców. Zamknięcie na razie nie dotyczy szlaku na Rysy i kilku wymienionych niżej szlaków w rejonie Kasprowego Wierchu.

Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, ale trzeba pamiętać, że w maju w strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie – gatunki wymagające szczególnej ochrony. W maju samice wielu gatunków zwierząt wydają na świat młode. W okresie poprzedzającym poród starannie wyszukują miejsca bezpieczne, gdzie nikt nie zakłóca im spokoju. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony. Dotyczy to także świstaków, które zaczęły wykopywać się z nor. Niedźwiedzie również są już aktywne. Ich tropy można zaobserwować na wielu szlakach. Zwierzęta po zimie, zwłaszcza przedłużającej się, są bardzo osłabione.

Od 4 maja obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostaje zamknięty dla ruchu skiturowego, z wyjątkiem:

1. Szlak turystyczny (znaki czerwone) Morskie Oko – Rysy;
2. Szlak narciarski z Kuźnic na Halę Gąsienicową;
3. Szlak turystyczny (znaki żółte) Hala Gąsienicowa (schronisko Murowaniec) – Kasprowy
Wierch;
4. Szlak turystyczny (znaki czarne) Hala Gąsienicowa (stacja IMGW) – dolna stacja kolei
krzesełkowej w Kotle Gąsienicowym;
5. Szlak turystyczny (znaki czarne) Brzeziny – Sucha Woda Gąsienicowa – Hala Gąsienicowa
(schronisko Murowaniec);
6. Szlak narciarski/podejściowy z Kuźnic na Kasprowy Wierch przez Dolinę Goryczkową.
7. Narciarska trasa zjazdowa w Dolinie Suchej Stawiańskiej (Kocioł Gąsienicowy).

Wymienionymi wyżej szlakami można będzie poruszać się na nartach do 10 maja 2021 r. Po tym terminie dla narciarstwa skiturowego otwarty pozostanie jedynie szlak turystyczny Morskie Oko – Rysy.Uwaga, narciarska trasa zjazdowa w Dolinie Suchej Stawiańskiej (Kocioł Gąsienicowy) 11 maja zostanie również zamknięta dla wszelkich form narciarstwa.

Od 4 maja dla turystyki pieszej zostaną otwarte szlaki w rejonie Doliny Pańszczycy i szlak z Doliny Pięciu Stawów na Krzyżne. Szlaki w rejonie Doliny Gąsienicowej, zamknięte od 1 kwietnia ze względu na przebywającą tam niedźwiedzicę z młodymi, pozostają zamknięte do momentu, gdy tylko rodzina przeniesie się w inne miejsce. Teren jest stale monitorowany przez służby terenowe.

Źródło: Tatrzański Park Narodowy, oprac. r/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama