Rządowe wsparcie dla samorządów górskich
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
ZAKOPANE. W Ośrodku Konferencyjno-Wypoczynkowym Hyrny podczas spotkania z samorządowcami z powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego - wicewojewoda małopolski Józef Leśniak wraz z posłanką Anna Paluch wręczyli starostom i wójtom symboliczne czeki w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Rządowe wsparcie to w sumie 32,5 mln dla powiatu nowotarskiego i 11,4 mln dla tatrzańskiego. - To nie jest nasze ostatnie słowo - zapowiedziała Anna Paluch.- Powiaty nowotarski i tatrzański wyjątkowo skorzystały - komentował starosta tatrzański. - Mam na myśli dwa tytuły: Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. To są dwa nowe fundusze, które w tym niełatwym okresie dla samorządów - bo budżety są napięte, a dochody są niższe - pozwalają przeciwdziałać negatywnym skutkom kryzysu, który wiąże się z sytuacją pandemii poprzez inwestycje. Te dotacyjne pieniądze, które otrzymaliśmy możemy przeznaczać na inwestycje, które załatwiają pewne problemy samorządowe i będą służyć mieszkańcom. Środki trafią do kieszeni lokalnych przedsiębiorców, bo te inwestycje samorządowe będą realizować lokalne małe firmy i dzięki temu sytuacja, która u nas jest dotkliwa, bo lockdown nas szczególnie dotyka - to w niektórych branżach nie będzie to takie uciążliwe - dodał Piotr Bąk.
Starosta przypomniał, że w przypadku powiatu tatrzańskiego jest to czwarta tura środków. Pierwsze rozdanie w 2020 roku miało charakter niekonkursowy, potem środki przyznano w ramach konkursu. W tym roku rozstrzygnięto kolejny konkurs i dziś - druga tura środków z puli 6 mld zł. Dodatkowo gminy górskie dostały w tym roku wsparcie w związku ze stratami wynikającymi z niefunkcjonowania ruchu turystycznego, gastronomii i hotelarstwa.
Przekazane dziś środki przeznaczone będą w dużej mierze na inwestycje drogowe. Ale nie tylko. - Złożyliśmy kilka wniosków, przeszły trzy. Z pomocy dla gmin górskich dostaliśmy 6 mln na inwestycje, związane ze sportem i turystyką. Przeznaczymy je na oświetlenie dwóch dróg - na Wierch Olczański i Wierch Spiski, reszta pójdzie na kanalizację Białki Tatrzańskiej. Na wniosek na budowę oczyszczalni ścieków w Białce otrzymaliśmy 4,9 mln, a wnioskowaliśmy o 24 mln. Czekamy teraz, jak uda się nam zorganizować resztę pieniędzy to zbudujemy oczyszczalnię - wymienia Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej.
Jak mówił wicewojewoda Józef Leśniak "RFIL to tarcza antykryzysowa mająca na celu przeciwdziałanie skutkom pandemii w Polce i istotne wsparcie dla samorządów, ale także pomoc dla przedsiębiorców, celem utrzymania miejsc pracy, co podtrzymać ma rozwój gospodarczy kraju". - To wy decydujecie jak zostaną wykorzystane te środki. Zostały one przyznane na inwestycje drogowe, ale i na szeroko rozumiane bezpieczeństwo, modernizację czy budowę szkół, przedszkoli, bibliotek i obiektów użyteczności publicznej - dodał wicewojewoda.
s/ zdj. Piotr Korczak
źródło: podhale24
Więcej na temat
komentarze
reklama