"Międzynarodowy konkurs na najlepszy obiekt sportowy i rekreacyjny szansą na promocję Małopolski i Podhala"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Obiekty sportowe i rekreacyjne z Podhala mogą wziąć udział w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na Najlepszy Obiekt Sportowy i Rekreacyjny. Konkurs organizowany jest m. in. przez PKOl, Polski Komitet Paraolimpijski i Stowarzyszenie Architektów Polskich. Zgłoszenia będą przyjmowane do 26 października br.

- Polska edycja międzynarodowego konkursu na najlepszy obiekt sportowy i rekreacyjny jest szansą na promocję Podhala i województwa małopolskiego za granicą - przekonuje Zbigniew Michalski z biura prasowego organizatora.

Do konkursu można zgłaszać obiekty zbudowane bądź zmodernizowane w ciągu ostatnich 5 lat i oddane do użytkowania nie później niż do końca grudnia 2011 r. Mogą to być stadiony, hale sportowe, boiska piłkarskie (w tym boiska „Orlik 2012”), tereny rekreacyjne, jak i mniejsze obiekty, np. sale gimnastyczne.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: „Najlepszy Obiekt Sportowy i Rekreacyjny” oraz „Najlepszy Obiekt Bez Barier”. Laureaci głównych nagród zostaną automatycznie zakwalifikowani do międzynarodowego konkursu organizowanego od 1987 roku przez IAKS International, Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski.

- Polska może poszczycić się wieloma osiągnięciami w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej. W ostatnim czasie powstało w naszym kraju wiele nowoczesnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Są to zarówno duże stadiony zbudowane lub zmodernizowane w związku z organizacją EURO 2012, jak również średnie i małe obiekty. Dlatego postanowiliśmy zainaugurować konkurs w Polsce i promować krajowe obiekty na arenie międzynarodowej - mówi Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Oceny obiektów dokona jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele PKOl, PKPar, IAKS Polska oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich.

- Obiekt zgłoszony do konkursu powinien wyróżniać się poprzez dobrze dobrane materiały budowlane, energooszczędne technologie budowlane, innowacyjność, właściwe zintegrowanie obiektu z otoczeniem, niskie koszty eksploatacji oraz walory estetyczne, jednocześnie zapewniając jak najlepsze wykorzystanie funkcji sportowych i rekreacyjnych oraz dostępność dla wszystkich użytkowników, także dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia przewodniczący jury Jakub Wacławek ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

„Stwarzanie w sporcie i rekreacji równych szans osobom niepełnosprawnym odgrywa kluczową rolę. Cieszę się, że twórcy nowoczesnych obiektów sportowych konstruują budowle z uwzględnieniem specyficznych potrzeb tych osób. Dzięki temu przełamujemy bariery, dajemy szansę i zaszczepiamy w nich jakąś pasję” – mówi Longin Komołowski, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Zgłoszenia do konkursu mogą dokonać użytkownicy lub operatorzy obiektów, inwestorzy, architekci – generalni projektanci oraz wykonawcy.

Zgłoszenia dokonuje się pisemnie poprzez przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który można pobrać ze strony internetowej www.najlepszyobiekt.pl

Do formularzy należy dołączyć plany i zdjęcia obiektów.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni do 14 grudnia br. Wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Centrum Olimpijskim w Warszawie w styczniu 2013 r. Dodatkowo w polskiej edycji konkursu przewidziane jest głosowanie dla internautów, którzy wybiorą najlepszy obiekt.

Na zdjęciu - jeden z nowotarskich Orlików.

opr. s/ zdj .Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama