Premiera filmu ’’Po drugiej stronie dnia’’

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę osób z niepełnosprawnościami – tych mianowicie, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych.

„Jego twórcę - Macieja Sikorskiego zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą stworzyły w latach 2015-2016 w Szpitalu Babińskiego w Krakowie osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych. Wystawa ma ułatwić zrozumienie ich samych i ich problemów, oraz sytuacji po opuszczeniu Szpitala. To oni opowiedzieli o swoim chorowaniu, leczeniu i trudnym procesie zdrowienia. Film jest artystyczną interpretacją tej uniwersalnej opowieści. Scenariusz oparty został na motywach „Boskiej komedii” Dantego, wędrówki przez „piekło” choroby i „czyściec” leczenia ku światłu zdrowienia. Teksty nie są jednak wzięte od Dantego lecz z cytatów z opowieści o chorowaniu leczeniu i zdrowieniu i wierszy poetów „z tamtej strony dnia”, jak niekiedy nazywa się autorów mających za sobą doświadczenie kryzysu psychicznego. Na zaproszenie twórcy Filmu odpowiedzieli Rafał Siwek i Michał Koterski, którzy wystąpili obok aktorów Teatru „Exit” i współtwórców wystawy „Uważaj na głowę”. Po premierze filmu, która będzie miała miejsce w teatrze Łaźnia Nowa w poniedziałek 7 czerwca 2021 r. o godz. 19.00 (wstęp wolny), będzie miała miejsce dyskusja z udziałem twórców filmu oraz najważniejszych osób zajmujących się w kraju problemem wsparcia osób z niepełnosprawnościami – Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Prezesa PFRON.

Projekt „Po drugiej stronie dnia” to jednak nie tylko film. Aby pomóc osobom z niepełnosprawnościami wynikającymi z doświadczenia kryzysu psychicznego, Stowarzyszenie „Uważaj na głowę” przygotowuje cykl podcastów z opowieściami o chorowaniu i zdrowieniu, w tym także tych, które zdobyły nowych zawód - asystenta zdrowienia. Ich misją jest wspieranie osób z doświadczeniem kryzysu - także tych, których kryzys nasilił się lub powrócił w czasie pandemii. W ramach projektu przeszkolono 40 asystentów zdrowienia w zakresie prowadzania grup samopomocowych.

Wszystkie działania są finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama