Wołają z grobów, których nie ma...

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Do grudnia 1942 r. na kresach wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, Ukraińcy dokonywali mordów na pojedynczych osobach i rodzinach polskich.

Za pierwszy masowy mord rzezi wołyńskiej uznaje się zbrodnie dokonaną w dniu 9 lutego 1943 r. w polskiej kolonii Parośla Pierwsza, gdzie bandy ukraińskie zamordowały 173 Polaków. W nocy z 26 na 27 marca 1943 oddziały UPA zabiły co najmniej 179 osób w Lipnikach. 23 kwietni 1943 r. w Janowej Dolinie zabito około 600 osób. W maju palono dwory, folwarki i całe wsie niejednokrotnie mordując ich mieszkańców.

Najwięcej mordów dokonano latem 1943 r. Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedzielę. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas Mszy św. w kościołach, więc często kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią w okrutny sposób torturowani; przecinani na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem.

W niedzielę o świcie (godz. 3.00 nad ranem) 11 lipca 1943 r. oddziału UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę, dochodziło do rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, kos, pił noży, młotków i innych narzędzi zbrodni.
Polskie wsie po wymordowaniu ludności były ograbiane przez okolicznych ukraińskich chłopów i palone, by uniemożliwić ponowne osiedlanie się mieszkańców.

Również tego dnia rano 20 osobowa grupa ukraińców weszła w czasie Mszy św. do kościoła w Porycku, gdzie w ciągu 30 min zabito ok. 100 osób, wśród których były dzieci, kobiety i starcy. Bandyci wymordowali wszystkich ok 200 Polaków mieszkających w Porycku. Podobne ataki przeprowadzano w innych miejscowościach.

W całym lipcu 1943 r. celem napadów stało się co najmniej 530 polskich wsi i osad. Wymordowano 17.000 Polaków co stanowiło kulminacje czystki etnicznej na Wołyniu.

W sierpniu kontynuowano antypolską akcję w miejscowościach, które z różnych przyczyn ludobójstwo ominęło, dokonano napadów na 301 miejscowości i zamordowano co najmniej 8.500 Polaków.

Do ostatniej fali napadów na Wołyniu doszło na początku 1944 r. Korzystając z wycofywania się oddziałów niemieckich przed zbliżającą się Armią Czerwoną, oddziały UPA i bojówki OUN atakowały pozbawioną obrony ludność polską dokonując nadal czystek etnicznych.

Szacuje się, że w tym ludobójstwie na Polakach zginęło od 100 000 do 130 000 osób.

Oddając hołd pomordowanym rodakom na Kresach Wschodnich, którzy byli bestialsko mordowani tylko dlatego, że byli Polakami i trwali tam od wieków w umiłowaniu wiary katolickiej i polskości, NGM "PAMIĘC", PGRH "BŁYSKAWICA i Parafia św. Katarzyny w Nowym Targu zapraszają na uroczystą Mszę św. do kościoła św. Katarzyny w dniu 11 (niedziela) lipca 2021 r. o godz. 18,oo. Po uroczystej Mszy św. złożymy kwiaty i zapalone znicze pod Krzyżem Katyńskim.

W czasie uroczystości zostanie odsłonięta wystawa pt. "WOŁYŃ 1943, WOŁAJĄ Z GROBÓW, KTÓRYCH NIE MA"

"Czy pamiętasz, Panie Boże,
Nad Wołyniem łunę krwawą
I ten krzyk z płonącej chaty
Mordowanych przez sąsiadów?

Czy spamiętasz, Panie Świata,
Męczenników, tych z Wołynia,
Umierali z myślą o Tej,
która nigdy nie zaginie.
Polska o nich zapomniała,
rozpłynęła się w oddali,
Czasem drżąca ręka starca
świeczkę jeszcze tu zapali.
Porastają chwastem zgliszcza,
groby toną w bujnej trawie,
Jutro już nie będzie komu
świeczki za Nich tu postawić."

źródło: organizatorzy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama