Euroregion Tatry przystąpi do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. Podczas Nadzwyczajnego Kongresu Euroregionu Tatry delegaci podjęli decyzję o przystąpieniu związku do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TATRY. Uchwała została podjęta jednogłośnie. Administracja i zaplecze nowej instytucji ponadnarodowej będzie się mieścić w Nowym Targu.

Uchwała została podjęta jednogłośnie. Administracja i zaplecze nowej instytucji ponadnarodowej będzie się mieścić w Nowym Targu.

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej jest instytucją ponadnarodową, utworzoną na terytorium Unii Europejskiej i posiadającą osobowość prawną. Jej celem jest ułatwianie i upowszechnianie współpracy transgranicznej jej członków w celu wzmocnienia spójności ekonomicznej i społecznej. Ma pomagać w przezwyciężaniu barier utrudniających współpracę transgraniczną. W przypadku Euroregionu Tatry - to ważny instrument współpracy na szczeblu wspólnotowym.

Jak mówi przewodniczący ET Bogusław Waksmundzki przystąpienie do Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej oznacza - i rozwój, i rozmach w działaniu. Zwłaszcza w kontekście partnera słowackiego.

Podczas posiedzenia kilkakrotnie, choć delikatnie - wskazano na sytuację słowackiego partnera. - Na Słowacji nie ma wypracowanego wzorca organizacji pozarządowej. Tam prym wiedzie wciąż aparat państwowy, dlatego Euroregiony działające na pograniczu słowackim są w tym kraju marginalizowane. Przystąpienie do EUWT oznacza wzmocnienie instytucjonalne - mówi Bogusław Waksmundzki.

Przed członkami Euroregionu zadanie niełatwe - chcą w ciągu 4 miesięcy zdobyć opinie i decyzje kilku ministerstw (Ministra Spraw Zagranicznych, Spraw Wewnętrznych, Administracji, Finansów i Rozwoju Regionalnego). Kłopot polega na tym, że choć Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej działają od 1 stycznia 2007 r. to brakuje procedur. Delegaci ET dali sobie czas do końca tego roku na zdobycie potrzebnych dokumentów.

W styczniu odbędzie się wspólne posiedzenie polsko-słowackie, na którym przedstawione zostaną dokumenty, które następnie przesłane zostaną do Komisji Europejskiej.

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama