Rowerowa pielgrzymka z Zakopanego na Hel

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

1 sierpnia z Zakopanego wystartuje XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa. Głównym organizatorem pielgrzymki jest Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice a patronat nad wydarzeniem objął, jak co roku, Związek Podhalan.

Wielkimi krokami zbliża się już trzynasta rowerowa wyprawa z początku do końca Polski, lub z końca do początku jak kto woli. Ostatnie mordercze treningi (nierzadko w upale), generalne remonty rowerów albo jedynie kosmetyczne poprawki, kompletowanie rowerowej (i nie tylko) garderoby, uzupełnianie witamin i mikroelementów w organizmie. Tak zapewne wyglądają ostatnie przygotowania u większości pielgrzymów – rowerzystów wybierających się w XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Zakopanego na Hel. Tradycyjnie pielgrzymkę rozpocznie wyjście na Giewont – w tym roku pielgrzymi wyruszą na szlak w sobotę 31 lipca.

Zmienne warunki atmosferyczne, nieprzewidziane zmiany trasy, zdarzenia losowe – to coś, czego podczas takiej wyprawy nie można zaplanować. Nie do przecenienia są jednak inne aspekty rowerowego pielgrzymowania – nabycie cennego doświadczenia, dokonanie kolarskiego wyczynu, nawiązanie nowych relacji międzyludzkich (nierzadko na lata) i poznanie wielu ciekawych miejsc kultu i nie tylko. To wszystko stanowi całość rowerowej wyprawy.

Góralska pielgrzymka to również „rekolekcje w drodze”, codzienne uczestnictwo we mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle „inni” – być może bardziej wyciszeni, umocnieni, weselsi, „lżejsi”.

Tegoroczna lista pielgrzymujących wzdłuż Polski to ponad 70 osób. Uczestnikami są zarówno młodzi ludzie jak i dojrzali wiekiem, kobiety, mężczyźni, małżeństwa i księża a także siostra zakonna oraz brat szkolny. Ludzie z rozmaitych środowisk, wykonujących odmienne zawody, z wielu miast i wiosek z całej Polski. Im wszystkim przyświeca jeden wspólny cel – w ciągu 8 dni przejechać na rowerze około 1000 km, by na koniec dotrzeć do Morza Bałtyckiego.

Pielgrzymkowy „rozkład jazdy” XIII Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej Zakopane-Hel (31.07-09.08.2021)

31.07 – wyjście na Giewont
1.08 – Zakopane – Ludźmierz – Czerna – 151 km
2.08 – Czerna – Częstochowa – 104 km
3.08 – Częstochowa – Ostrów Wielkopolski – 150 km
4.08 – Ostrów Wielkopolski – Dąbrówka Kościelna – 160 km
5.08 – Dąbrówka Kościelna – Trzcianka – 88 km
6.08 – Trzcianka – Orlik – 170 km
7.08 – Orlik – Sianowo – Gniewno – 120 km
8.08 – Gniewno – Swarzewo – Hel – 75 km
9.08 – Hel – dzień odpoczynku, powrót w godzinach wieczornych


Tekst: Anna Blańda, zdj. arch. uczestników
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama