Jak nauczyć się obsługi terminalu płatniczego w sklepie? (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Jak działa terminal płatniczy? To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów na stanowisko kasjera, gdzie wymaga się umiejętności jego obsługi. Wbrew pozorom obsługi terminala płatniczego można się szybko nauczyć, bowiem większość modeli działa intuicyjnie. Poznaj rodzaje terminali płatniczych i zobacz schemat ich działania.

Terminal płatniczy - jak działa?

W ostatnich czasach płatność kartą stała się dużo powszechniejsza. Klienci cenią sobie tę metodę realizowania transakcji zakupowych i coraz częściej rezygnują z gotówki. Praca kasjera w Krakowie lub innym dużym mieście opiera się głównie na obsłudze płatności bezgotówkowych, jednak obecnie nawet na wsiach zauważa się większą popularność e-płatności. Umiejętność obsługi terminala jest niezbędna w codziennej pracy kasjera, dlatego warto znać podstawowy schemat użytkowania oraz dostępne rodzaje tych urządzeń. Producenci oferują szeroki wybór modeli, a właściciele sklepów chętnie zaopatrują się w sprzęt, aby umożliwić swoim klientom komfort podczas zakupów i dowolność w wyborze płatności. 

Jak działa terminal płatniczy? Aby zrealizować płatność bezgotówkową, należy zapewnić bezpośrednie połączenie między kasą fiskalną a terminalem. Wygodą w działaniu jest wzajemnie przekazywanie informacji między urządzeniami. W momencie sumowania należności za zakupy i wybrania formy płatności kwota do zapłaty pojawi się na terminalu, a klient będzie mógł bezpiecznie sfinalizować transakcję. Następnie, po zaakceptowaniu płatności przez terminal, kasa będzie mogła wydrukować dowód zakupu w postaci paragonu fiskalnego. W przypadku niewystarczającej ilości środków na koncie klienta bądź innych problemów z e-płatnością terminal anuluje transakcję, a konsument będzie zobowiązany do zapłaty gotówką lub zwrotu towaru.

Obsługa terminala płatniczego: krok po kroku

Jak się nauczyć obsługi terminala płatniczego? Nie martw się, jeżeli aplikujesz na stanowisko kasjera i nie masz doświadczenia w realizowaniu płatności bezgotówkowych. Większość terminali działa intuicyjnie i naprawdę łatwo przyswoić ich schemat działania. Zobacz, jak krok po kroku obsługiwać uniwersalny terminal płatniczy.

1. Po wyborze płatności kartą przez klienta zaznacz tę formę w platformie sprzedażowej lub ręcznie wpisz kwotę do zapłaty na terminalu płatniczym.
2. Poproś klienta o przyłożenie (jeżeli płaci metodą zbliżeniową) lub włożenie karty w odpowiednie miejsce w terminalu płatniczym.
3. Jeżeli na terminalu wyświetlił się komunikat z prośbą o PIN, poproś klienta o wpisanie go.
4. Poczekaj na akceptację płatności. 
5. Po zaakceptowaniu płatności wydrukuj paragon fiskalny i wręcz go klientowi wraz z kopią potwierdzenia płatności kartą.

Jak widać, obsługa terminala płatniczego jest możliwa w pięciu łatwych krokach. Oczywiście szczegóły dotyczące działania konkretnego sprzętu zależą od wybranego modelu oferowanego przez danego producenta.

Rodzaje terminali płatniczych

Ze względu na rosnącą popularność płatności bezgotówkowych na rynku pojawiają się różne rodzaje terminali płatniczych. Niezależnie od wielkości sklepu, liczby dziennych transakcji czy branży, w której obraca się dana firma, każdy znajdzie coś dla siebie. Ogólnie rzecz biorąc terminale dzielą się na stacjonarne i mobilne. W branży gastronomicznej dużą popularnością cieszą się terminale mobilne, które można przenosić między stolikami, by zapewnić klientom komfort płacenia. Terminale można podzielić także ze względu na rodzaj ich łącza. W tej kategorii wyróżnia się modele charakteryzujące się połączeniem bezprzewodowym, telekomunikacyjnym, internetowym lub interfejsem. Wybór odpowiedniego sprzętu w dużej mierze zależy od potrzeb oraz zasad funkcjonowania danego przedsiębiorstwa.


Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama