Przyznano festiwalowe "Ciupagi". Dwa zespoły zgłosiły protest (zdj. z konferencji prasowej)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Polska, Rumunia i Serbia otrzymały Złote Ciupagi 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Uroczyste wręczenie odbędzie się dzisiaj - na Koncercie Finałowym.

W trakcie konferencji prasowej dr Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury 52. MFFZG przedstawiła wyniki obrad. Oceniano zespoły w trzech kategoriach - tradycyjnej, artystyczne opracowanie i stylizowanej.

Złote Ciupagi przyznano zespołom z Polski-Istebna w kategorii pierwszej, Rumunii w kategorii drugiej i Serbii w kategorii trzeciej. Srebrne Ciupagi przyznano zespołom: z Bułgarii w kategorii pierwszej, grupie Lachy z Nowego Sącza w kategorii drugiej, Turcji - w kategorii trzeciej. Brązowe Ciupagi przyznano zespołom: Regle z Poronina i Zbyrcok z Juszczyna w kategorii pierwszej, Macedonii w kategorii drugiej.

Wyróżnienia w postaci parzenicy otrzymały zespoły z Czarnogóry, Ukrainy i Włoch.

Nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa oraz statuetkę Żelaznego Kohuta i 3 tys. zł przyznano zespołowi Regle z Poronina. Honorową nagroda im. Jeana Roche przyznano zespołowi z Czarnogóry. Ciupagę ze Zbyrkadłami dziennikarze przyznali zespołowi z Włoch.

Przedstawiciel Turcji zgłosił protest przeciwko przyznaniu złotej ciupagi zespołowi z Serbii w trzeciej kategorii. Sprzeciw argumentował brakiem rytmu u niektórych tancerzy oraz czterominutowej przerwie, podczas której grała wyłącznie muzyka. Na protest od razu odpowiedziała przewodnicząca jury. - Jest 10 osób w jury i każdy patrzy na występ z innego punktu. Po długiej dyskusji wymieniamy plusy i uchybienia. Nie chcę wytykać zespołom błędów. Zespół z Serbii miał przerwę wypełniona wspaniałą muzyka. Układy taneczne podobały nam się bardziej niż zespołu z Turcji. Przeprowadziliśmy głosowanie i zdecydowaną większością postanowiliśmy przyznać Złotą Ciupagę Serbii - argumentowała decyzję dr Bożena Lewandowska. - Przypominam, że werdykt jury jest niepodważalny. Regulamin nie przewiduje ponownej klasyfikacji i głosowania - dodaje przewodnicząca jury.

Z werdyktem jury nie zgadzał się także przedstawiciel zespołu z Ukrainy, który poprosił o uargumentowanie werdyktu. - Zespół z Ukrainy zgłosił się w 2 kategorii, czyli artystycznie opracowanej. W naszej ocenie zespół powinien zgłosić się w 3 kategorii. Nie przesunęliśmy zespołu do tej kategorii, ponieważ wiele osób było poniżej 16 roku życia, co oznaczałoby dyskwalifikacje – zaznacza dr Bożena Lewandowska.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama