MFFZG: Pierwsze występy konkursowe (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W poniedziałek na scenie Festiwalowej rozpoczęły się Koncerty Konkursowe górali z całego świata. Wystąpiły zespoły z Mołdawii, Rumunii, Czarnogóry oraz dwa zespoły z Polski - Zbyrcok i Regle.

Jury w składzie: Przewodnicząca dr Bożena Lewandowska (Polska) Członkowie: mgr Miklós Braun (Węgry) mgr Jozef Burić (Słowacja) mgr Elżbieta Chodurska (Polska) dr Marius Ursu (Rumunia) dr Evgenia Grancharova (Bułgaria) doc. Bülent Kurtişoğlu (Turcja) Didier Bernard (Francja) Juan Luis Unzurrunzaga ( Hiszpania) Halina Maciata Lasak ( Polska) Sekretarz Jury Ewa Piszczek, bacznie obserwowali występy każdej z grup, aby po zakończeniu wszystkich Koncertów Konkursowych wyłonić zwycięzców tegorocznego festiwalu.

Zespoły występują w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej oraz stylizowanej.

Wieczorem jako pierwszy zaprezentował się zespół z Republiki Macedonii Północnej „Koco Racin”, który powstał 75 lat temu w mieście Skopje, a swą nazwę zapożyczył od imienia wiodącego robotnika garncarskiego i rewolucjonisty, wojownika i poety literatury macedońskiej- Koco Racina. Już po roku działalności zdobyli swoją pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu w Pradze.

Kolejnym zespołem, który zaprezentował się na deskach MFFZG był Rumuński zespół „Cununa Apusenilor”. Został założony w 1983 roku i liczy ponad 130 członków. Ich regionem jest otoczona ze wszystkich stron pasmami górskimi- Transylwania, znana też pod nazwą Siedmiogrodu. Grupa z Rumuni startuje w kategorii stylizowanej.

W I kategorii, stylizowanej wystąpił również polski Zespół Regionalny „Zbyrcok”, który działa w ramach Stowarzyszenia „Nowy Juszczyn”. Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy mieszkańców Juszczyna. Celem działalności zespołu jest promowanie i szerzenie szeroko rozumianej kultury i tradycji ludowej Podbabiogórza, a w szczególności folkloru Górali Babiogórskich.

Po przerwie w Koncercie wystąpiły kolejne trzy zespoły. Jako pierwszy „Piva”, zespół z północno-zachodniej części Czarnogóry, dokładnie z miasteczka Pluzine. Zespół został założony w 1994 roku i od tamtej pory z powodzeniem rozwija i promuje tradycję, zwyczaje i dziedzictwo kulturowe swojego regionu.

Kolejnym zespołem, który zaprezentował się na scenie był zespół „Anatolian Folklor Fundation” z Turcji. W ciągu blisko czterdziestu lat działalności zespołu ponad 8760 młodych chłopców i dziewcząt uczyło się tańczyć tureckie tańce ludowe w szeregach zespołu. Ta imponująca liczba uświadamia skalę działalności Anatolian Folklor Fundation.

Ostatnim tego wieczoru występem, który zaprezentował się przed jury oraz widzami był zespół „Regle”, powstały w 1974 roku, po kilkunastoletniej przerwie wznowił swoją działalność dwadzieścia lat temu. Zespół startuje w kategorii tradycyjnej, zaprezentował obrzęd „Zielone Świątki”. Grupa nosi imię Jana Jędrola- nieżyjącego działacza Związku Podhalan oraz kierownika w latach 70-tych ubiegłego stulecia. W swoim dorobku Regle mają wszystkie trzy kolory Żywieckiego Serca oraz Złotą i Srebrną Ciupagę festiwalu zakopiańskiego.

Biuro Festiwalowe, opr. s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama