Bitwa o Wysoką: spektakularna rekonstrukcja historyczna
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Rozpędzone czołgi szarżujące na przeciwpancerne działka. Ryk silników wojskowych samochodów i motocykli, z których w pełnym rynsztunku wyskakują żołnierze Wehrmarchtu, atakując polskich kawalerzystów. Wybuchy, huk, okrzyki. Tak widowiskowo zapowiada się rekonstrukcja Bitwy o Wysoką, zaplanowana na niedzielę 5 września.
We wrześniu 1939 roku tereny pod Jordanowem stanowiły arenę zaciekłych walk. Szybko nadciągających ze strony Słowacji Niemców zatrzymać miał m.in. pułkownik dypl. Stanisław Maczek dowodzący 10 Brygadą Kawalerii. Do starcia między kawalerzystami a armią Wehrmachtu doszło w okolicach Jordanowa i pod Wysoką. I to właśnie te zaciekłe walki zostaną pokazane podczas niedzielnej rekonstrukcji historycznej.„To będzie wydarzenie, które wszystkim widzom zapadnie w pamięć” – deklaruje Dariusz Waligórski, organizator całego przedsięwzięcia, a także rotmistrz kawalerii ochotniczej i koordynator wielu podobnych historyczno-edukacyjnych inicjatyw w powiecie suskim. „Weźmie w nim udział ponad 50 rekonstruktorów, a każdy z nich zamelduje się w wiernie odwzorowanym umundurowaniu i z uzbrojeniem pochodzącym z epoki. Na polu walki zobaczyć będzie można wiele pojazdów historycznych w tym czołgi Panzerkampfwagen I i Panzerkampfwagen II, TKS, motocykle, samochody pancerne oraz armatki przeciwpancerne Bofors” – wylicza Dariusz Waligórski z Klubu Sportowego „Bór” Toporzysko i reprezentujący także Stowarzyszenie Kawaleria.
Szczególne wrażenie zrobi też dopracowana w najdrobniejszych szczegółach pirotechnika. Dzięki takim efektom, poszczególne potyczki będą jeszcze bardziej realistyczne. Jeśli wspomnieć, że Dariusz Waligórski wraz z pozostałymi kawalerzystami-ochotnikami ze Stowarzyszenia Kawaleria są producentami filmu „Ostatni Bój”, można być pewnym, że niedzielna rekonstrukcja stać będzie na najwyższym poziomie.
Za scenariusz rekonstrukcji odpowiada znawca tematu, historyk Piotr Sadowski, niekwestionowany autorytet w temacie walk pod Wysoką, który wyjaśni kontekst historyczny Bitwy o Wysoką. Tym samym, wydarzenie będzie atrakcyjną, bo zapadającą w pamięć lekcją historii małej ojczyzny.
Udział w widowisku jest bezpłatny. Całość rozpocznie się o 15.00.
W organizację wydarzenia włączył się szereg podmiotów. Oprócz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju – Źródło, które jest pomysłodawcą projektu, w komitecie organizacyjnym znaleźli się także Narodowy Instytut Pamięci oddział w Krakowie, Powiat Suski, Gmina Jordanów, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, Stowarzyszenie Kawaleria i Klub Sportowy „Bór” z Toporzyska
Współorganizatorami wydarzenia są: Szkoła Podstawowa w Wysokiej, OSP w Wysokiej, KGW Wysoka.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.
Więcej na temat
komentarze
reklama