Depozyt notarialny - na czym polega? (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Skuteczne notarialne zabezpieczenie zapłaty umówionej ceny jakim jest depozyt notarialny to jedna z form rozróżnianych przez prawo cywilne. Rozwiązanie to szczególnie popularne jest w prawie niemieckim, z kolei w Polsce bywa stosowane dosyć rzadko z racji na dodatkowe koszty związane z koniecznością sporządzenia specjalnego protokołu przyjęcia pieniędzy do depozytu przez notariusza.

Wedle art. 108 ustawy o notariacie, notariusz w związku z dokonywaną w kancelarii czynnością notarialną może przyjąć na przechowanie pieniądze (zarówno w walucie polskiej jak i obcej), celem wydania ich określonej osobie.

Na czym polega depozyt notarialny?


Depozyt notarialny to rozwiązanie, które wykonywane jest najczęściej po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży u notariusza. Na życzenie klienta, sporządza on bowiem protokół, gdzie strony zgodnie ustalają, iż w zawartym w umowie terminie, kupujący dokona wpłaty do depozytu – na specjalnie w tym celu założony rachunek notariusza – całej lub części ceny sprzedaży. Protokół zawiera wszelkie warunki depozytu, w tym kiedy i komu notariusz zobowiązany będzie do wypłacenia określonych środków np. po finalizacji przyrzeczonej umowy sprzedaży. Jeżeli do umowy sprzedaży jednak nie dojdzie, notariusz zwróci tę kwotę w ustalonym terminie z powrotem do kupującego. Nieruchomości Wieliczka – dlaczego warto kupić mieszkanie w tej części województwa małopolskiego? Przekonaj się sam.

Czy depozyt notarialny to dobra alternatywa dla stron umowy sprzedaży?

Depozyt notarialnym nie należy do opcji popularnych, jednak ma on swoje zalety, które warto wykorzystać w wielu transakcjach. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie wówczas, gdy zakup finansowany jest w większości (lub w całości) ze środków własnych kupującego. Jest on swoistą gwarancją zabezpieczenia interesu sprzedającego poprzez zapewnienie, że druga strona transakcji dysponuje niezbędną do zawarcia umowy kwotą. Z drugiej strony zabezpieczony zostaje również interes kupującego, który może zaznaczyć w umowie depozytu notarialnego, że kwota depozytu trafi do sprzedającego dopiero w momencie gdy kupujący zostanie wpisany do księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości będącej przedmiotem umowy, bądź zostanie ona wydana w posiadanie dla kupującego. W protokole depozytu może zostać ujęte wiele dodatkowych warunków, które pozwolą zadbać o interesu obu stron transakcji, zabezpieczające zarówno środki jak i pewność przeprowadzenia transakcji wedle ustaleń.

Depozyt notarialny – czy to jedyna możliwość zabezpieczenia kwoty transakcji?

Poza powyższym depozytem notarialny, notariusz może zaproponować również inne rozwiązanie, jakim jest dokonanie bankowego przelewu internetowego podczas podpisywania aktu notarialnego. W powyższej sytuacji, po wcześniejszym ustaleniu tej formy przekazania kwoty ceny za przedmiot sprzedaży od kupującego do sprzedającego możliwe jest dokonanie przelewu za pomocą użyczonej przez notariusz sieci komputerowej lub korzystając z własnych urządzeń z dostępem do Internetu podczas spotkania finalizującego sprzedaż. Gdy przelew dojdzie do skutku, wówczas strony podpisują przed notariuszem akty notarialny.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama