Sytuacja na rynku pracy w Małopolsce (art. sponsorowany)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Małopolska, a w szczególności Kraków, to obszar atrakcyjny turystycznie. Pandemia COVID-19 mocno dotknęła wiele firm działających na terenie tego województwa. Jak sytuacja wygląda aktualnie? Jakie są najbardziej poszukiwane zawody na tym rynku pracy?
Ile wynosi stopa bezrobocia w województwie małopolskim?Aktualną sytuację na małopolskim rynku pracy monitoruje na bieżąco Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Na dzień 30 września 2021 r. stopa bezrobocia w Małopolsce wynosiła 4,8 proc. (73,8 tys. osób bezrobotnych). To mniej niż w skali Polski – według Głównego Urzędu Statystycznego w tym samym okresie krajowa stopa bezrobocia wynosiła 5,6 proc.
Mimo że stopa bezrobocia w Małopolsce jest niska, to sytuacja wygląda różnie w powiatach. Wskazać można powiaty, w których poziom bezrobocia jest niższy i powiaty, w których wskaźnik ten jest dużo wyższy, np.:
- Powiat bocheński – 3,9 proc.
- Powiat wielicki – 4,6 proc.
- Powiat brzeski – 4,8 proc.
- Powiat tatrzański – 7,4 proc.
- Powiat dąbrowski – 9,3 proc.
Jak krakowski rynek pracy wypada na tle województwa małopolskiego?
Mieszkańcy dużych ośrodków miejskich najczęściej mają najmniejsze trudności, aby znaleźć zatrudnienie. Doskonale widać to na przykładzie Krakowa. Na koniec września 2021 r. stopa bezrobocia w dawnej stolicy Polski wynosiła 3,1 proc. Bez pracy pozostawało 15 856 osób, a do urzędu pracy napłynęło 2489 ofert zatrudnienia.
Na krakowskim rynku pracy szczególnie prężnie rozwijają się firmy z branży IT oraz sektor usług dla biznesu (BSS). Po lockdownach spowodowanych pandemią COVID-19 odradza się także branża gastronomiczna i eventowa.
Na jakie zarobki mogą liczyć osoby pracujące na terenie Krakowa? Według danych Urzędu Statystycznego w Krakowie we wrześniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Małopolsce wynosiło 6016,02 zł. W Krakowie często można znaleźć zatrudnienie za wyższą kwotę – dotyczy to zwłaszcza specjalistów.
Jak efektywnie szukać pracy w Małopolsce?
Pracy na terenie województwa małopolskiego można szukać na różne sposoby. Dla osób zarejestrowanych w jednym z urzędów pracy pierwszym źródłem ofert są urzędowe bazy. Jednak nie jest to jedyny sposób poszukiwania zatrudnienia.
Aby szybko znaleźć posadę, warto regularnie odwiedzać ogólnopolskie portale ogłoszeniowe. Jednym z nich jest serwis działający pod adresem https://www.gowork.pl/praca/krakow;l. Ponieważ ma on zasięg ogólnopolski, to za jego pomocą można znaleźć oferty pracy nie tylko z Krakowa, ale też innych miast.
Specjaliści mogą szukać zatrudnienia przez serwisy rekrutacyjne, które są też pomocne w budowie sieci zawodowych kontaktów. Do najpopularniejszych z nich należą GoldenLine i LinkedIn.
Kogo poszukują pracodawcy z województwa małopolskiego?
„Barometr zawodów” to publikacja, z której można się dowiedzieć m.in. tego, kogo w danym roku kalendarzowym poszukują pracodawcy. W 2021 r. w województwie małopolskim największe zapotrzebowanie dotyczyło pracowników fizycznych. Firmy działające w Małopolsce rekrutują na stanowiska takie, jak: stolarz budowlany, dekarz, elektryk, fryzjer, monter instalacji budowlanych, magazynier czy murarz.
Praca w Małopolsce czeka też na specjalistów. Poszukiwani są zwłaszcza pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, projektanci i administratorzy baz danych oraz lekarze.
Więcej na temat
komentarze
reklama