Urząd Marszałkowski w gronie sygnatariuszy Deklaracji Prostego Języka
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jako pierwszy urząd regionalnej administracji samorządowej dołączył do grona sygnatariuszy Deklaracji Prostego Języka. Deklarację w imieniu urzędu podpisał Sekretarz Województwa Wojciech Piech.
- Dążymy do tego, aby prosty język stał się standardem w komunikacji Urzędu Marszałkowskiego z naszymi klientami. Chcemy poprzez takie działania tworzyć przyjazną i dostępną administrację, poprawiającą komfort życia mieszkańców Małopolski i włączającą ich do udziału w życiu publicznym - powiedział Wojciech Piech Sekretarz Województwa Małopolskiego.Inicjatorem powstania Deklaracji Prostego Języka jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Podpisanie Deklaracji to zobowiązanie do:
dążenia, aby pracownicy doskonalili kompetencje niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
tworzenia standardów językowych i zachęcania pracowników do ich stosowania;
uwrażliwiania pracowników na potrzeby innych – bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;
wprowadzania rozwiązań zgodnych z ideą prostego języka oraz propagowania jej wśród innych.
Sygnatariuszami Deklaracji są obecnie 44 instytucje (ministerstwa, urzędy państwowe i samorządowe). 30 listopada podczas III Forum Prostego Języka w Warszawie, oprócz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Deklarację podpisało m.in. Starostwo Powiatowe w Olkuszu.
Księga Deklaracji jest otwarta i uzupełniana na bieżąco kolejnymi podpisami. Instytucje, które chcą dołączyć się do współpracy na rzecz prostego języka w urzędach, mogą to zrobić.
Więcej: Deklaracja na rzecz upraszczania języka - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (funduszeeuropejskie.gov.pl)
O prostym języku - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (funduszeeuropejskie.gov.pl)
opr.s/
źródło: UMWM
Więcej na temat
komentarze
reklama