Szkła do okularów: jakie wybrać, kiedy wymienić? (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Zakup nowych okularów korekcyjnych często wiąże się z większym, jednorazowym wydatkiem, a co za tym idzie – z wcześniejszym zaplanowaniem domowego budżetu. Nic dziwnego więc w tym, że wiele ludzi szuka oszczędności i atrakcyjnych ofert, gdzie w pierwszej kolejności wybiera się oprawki okularowe, a dopiero później szkła. Jednak w trosce o zdrowie naszych oczu, dobrze jest przeznaczyć na szkła korekcyjne większy budżet. Jak wybierać najlepsze szkła do okularów?

Parametry szkieł kontaktowych
Za decyzją o wymianie okularów korekcyjnych powinno pójść badanie wzroku u okulisty lub optyka i uzyskanie recepty na okulary. Nigdy nie wiadomo, czy wada refrakcji się pogłębiła, czy nie, dlatego nowe okulary dobiera się na podstawie aktualnych wyników badania wzroku, a nie na podstawie starych okularów. Jakie szkła do okularów wybrać? Na rynku okularowym dostępne są przeróżne szkła kontaktowe, które można wybrać do konkretnych czynności, przy których będą używane – np. do pracy przed komputerem czy do jazdy samochodem. Szkła różnią się od siebie grubością, która jest zależna od indeksu soczewki okularowej – podstawowy indeks wynosi 1,5, a powyżej 3 dioptrii rośnie, a im wyższy indeks tym soczewka jest cieńsza, bo takie soczewki często mają asferyczną konstrukcję, co przekłada się też na estetykę – są płaskie. To dobra wiadomość dla osób z większymi wadami wzroku. Jeśli chodzi o pozostałe parametry szkieł kontaktowych, bardzo ważnym z nich jest antyrefleks. Powłoka antyrefleksyjna przepuszcza przez powierzchnię szkła więcej światła, niż odbija, czyli redukuje odblaski, co przekłada się na to, że widziany obraz ma lepsze barwy i kontrast. Antyrefleks powinien być standardem absolutnie każdych okularów korekcyjnych (podobnie jak powłoka UV!), ponieważ eliminacja odblasków chroni narząd wzroku, dając ukojenie, zmniejszając zmęczenie oczu i poprawiając komfort widzenia. Pomocnymi powłokami w codziennym dbaniu o okulary są powłoki oleofobowa i hydrofobowa, które ułatwiają zachowanie szkieł w czystości. Dodatkowo, powłoka hydrofobowa redukuje parowanie okularów podczas zmiennych temperatur (np. zimą) i zwiększa komfort widzenia podczas deszczu – cząsteczki wody szybciej się skraplają i nie rozmazują po szkle. Natomiast osoby, które pracują przed komputerem lub spędzają dużo czasu przed ekranami LCD absolutnie powinny zainwestować w powłokę ograniczającą niebieskie światło. Powłoka Blue Control chroni oczy przed zmęczeniem i podrażnieniem, nawet jeśli pracujecie w nocy – niwelowanie niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne ma pozytywny skutek na kondycję oczu i zmniejsza ryzyko chorób narządu wzroku. Powłoki tego typu zazwyczaj są droższe, ale ta inwestycja bardzo szybko się zwraca. Warto sprawdzić najlepsze oferty na rynku, na przykład w sklepie internetowym wOkularach.pl.

Kiedy warto wymienić soczewki okularowe?
Jeśli chodzi o wymianę szkieł, zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim, podczas kupowania oprawek okularowych powinniście dowiedzieć się, czy można w nich wymieniać szkła, co stanowi sporą oszczędność. Nowe szkła są potrzebne zawsze, gdy wada refrakcji ulegnie zmianie, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badania u okulisty, zwłaszcza dla osób po 40. roku życia – przynajmniej raz na 2 lata trzeba zbadać wzrok. Szkła wymienia się także w przypadku, gdy zostaną uszkodzone – wszelkie pęknięcia, poważne rysy, zadrapania się do tego kwalifikują. Noszenie okularów z uszkodzonymi szkłami bardzo źle wpływa na narząd wzroku – zarysowane powłoki uszlachetniające zamiast pomagać, będą szkodzić. Ceny szkieł do okularów są bardzo różne, a znalezienie najbardziej atrakcyjnych ofert może być czasochłonne, dlatego warto zacząć od sklepów internetowych. Wymiana uszkodzonych szkieł trwa zazwyczaj od 2 do kilku dni roboczych, stąd dobrym pomysłem jest posiadanie jakichś okularów zapasowych, nawet z najprostszymi szkłami, lub użycie soczewek kontaktowych.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama