KOD MISTRZÓW: Andrzej Zarycki w Teatrze Groteska

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Andrzej Zarycki, bohater styczniowego spotkania z cyklu KOD MISTRZÓW, jest pianistą, kompozytorem i aranżerem muzyki rozrywkowej, symfonicznej, teatralnej, filmowej oraz poezji śpiewanej.

Przygodę z muzyką rozpoczął w dzieciństwie, pod kierunkiem ojca Władysława, zakopiańskiego muzyka i poety ucząc się gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończył Liceum Muzyczne w Krakowie i Wydział Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, gdzie jego mistrzem stał się wykładowca kompozycji i twórca muzyki filmowej prof. Lucjan Kaszycki.

W czasie studiów Andrzej Zarycki współpracował z kabaretem Uniwersytetu Jagiellońskiego Hefajstos. Przez krótki czas w latach 60. mieszkał w USA. Po powrocie związał się jako pianista i kompozytor z klubem „Pod Jaszczurami” i „Piwnicą Pod Baranami”. Od tego czasu jego nazwisko kojarzone jest z kabaretem Piotra Skrzyneckiego i pieśniarką Ewą Demarczyk, dla której skomponował m.in. „Cygankę”, „Skrzypka Hercowicza” i „Na moście w Avignon”.

Bohater styczniowego spotkania jest autorem muzyki filmowej (m.in. kompozycji do „Aktorów prowincjonalnych” w reżyserii Agnieszki Holland) i teatralnej. Współpracował z teatrami dramatycznymi w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie, Opolu, Olsztynie i Wrocławiu oraz z Teatrem Telewizji. W latach 1985 – 1997 był kierownikiem muzycznym Teatru Groteska. Kompozycje Andrzeja Zaryckiego można było usłyszeć w ponad 200 spektaklach teatralnych, wśród których znalazły się: Balladyna (reż. Mieczysław Górkiewicz), Woyzeck (reż. Agnieszka Holland, Laco Adamik), Sonata Belzebuba (reż. Bogdan Hussakowski), Żałoba przystoi Elektrze (reż. Jan Błeszyński), Zatrute pióro (reż. Krzysztof Orzechowski), Nie-boska komedia (reż. Włodzimierz Nurkowski), Ja, Maria Magdalena (reż. Stanisław Zajączkowski). Nasz gość jest także kompozytorem utworów muzyki symfonicznej i kameralnej, pieśni chóralnych i solowych oraz songów i piosenek m.in. dla Hanny Banaszak, Beaty Rybotyckiej, Anny Szałapak, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego.
Mistrz, na spotkanie z którym zapraszamy w styczniu, był pedagogiem w krakowskiej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia (klasa interpretacji piosenki), a od lat wspiera Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko’” – komponując muzykę do wielu przedstawień Teatru Radwanek oraz angażując się w tworzenie aranżacji utworów wykonywanych przez finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.

Nazywany Poetą piosenki gość cyklu KOD MISTRZÓW jest laureatem wielu nagród festiwalowych, m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1964), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977) oraz Opolskich Konfrontacji Teatralnych (1987, 1988, 1989) i państwowych, w tym Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2012).
Skąd pochodzi jego wrażliwość, z czego czerpie inspiracje, jaki jest jego świat? O tym wszystkim z Andrzejem Zaryckim porozmawia poeta, dramaturg i satyryk Andrzej Pacuła. Zapraszamy!

Kod Mistrzów
 Andrzej Zarycki
11 stycznia 2022, godz. 18.00

Bilety w cenie 1 zł dostępne w kasie Teatru Groteska od 3 stycznia 2022, od godziny 14.00.  
--- 
KOD MISTRZÓW to cykl spotkań mieszkańców Krakowa z wybitnymi postaciami życia publicznego, artystami, intelektualistami - osobami, które kształtują wrażliwość i wyobraźnię Polaków. Od pierwszego spotkania w lutym 2014 „Kod Mistrzów” cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Bohaterami cyklu byli m.in. Kazimierz Kutz, Karol Modzelewski, Jerzy Stuhr, Janina Paradowska, Anna Polony, Jerzy Trela, Jan Peszek, Maja Komorowska, Andrzej Seweryn, Stanisław Radwan, Agnieszka Duczmal czy Ewa Lipska.


mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama