Światowy dzień śniegu w Zakopanem

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Weekend 15-16 stycznia 2022 r. zapowiada się iście rodzinnie! 16 stycznia 2022 już po raz jedenasty świętować będziemy Światowy Dzień Śniegu w Zakopanem - FIS World Snow Day.

WORLD SNOW DAY, czyli Światowy Dzień Śniegu, jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zatytułowanej "Bring Children to the Snow", mającej na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem.

Jest to niezwykły dzień, podczas którego nasi najmłodsi mogą brać udział 
w różnego rodzaju zawodach, aktywnościach sportowych, odwiedzać stoiska naukowe 
oraz po prostu radośnie się bawić. Wiemy, jak ważne jest wspólne spędzanie czasu oraz dobra zabawa, ale mamy też świadomość znaczenia aktywności sportowej w naszym życiu. Poprzez organizowane konkurencje sportowe chcemy, aby nasi najmłodsi uczestnicy zachęcili swoich rodziców do udziału w zabawie, ale także, aby to rodzice mobilizowali swoje dzieci do wspólnej aktywności. W związku z tym zawody w narciarstwie alpejskim oraz snowboardzie, odbywające się w dniu 15 stycznia 2022 r. w Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL w Zakopanem, zostaną rozegrane w formule Rodzic/Opiekun i Dziecię w duecie.

15 stycznia (sobota)
Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL
godz. 11.00-17.00
w godzinach 12.30-16.00 rozegrane zostaną rodzinne zawody w formacie mieszanym - podbieg na rakietach śnieżnych i zjazd na nartach/snowboardzie, gdzie startować będą pary uczestników – dziecko (narty/snowboard) oraz starszy członek rodziny - rodzeństwo, tata, mama, dziadek, babcia lub opiekun prawny (rakiety śnieżne). Liczyć się będzie wspólny wynik podbiegu i zjazdu - dziecko + towarzysząca osoba!
Najmłodsi w godzinach 12.00-16.00 będą mogli także skorzystać z darmowej nauki jazdy 
na nartach zjazdowych oraz snowboardzie.
Program
11:00 - otwarcie biura przyjmowania zgłoszeń
12:00-12:30 - trening przed zawodami na ustawionym slalomie: NARTY + SNOWBOARD
12:30 - OFICJALNE OTWARCIE i START ZAWODÓW – NARTY + RAKIETY
14:30 – 15:30 START ZAWODÓW SNOWBOARD + RAKIETY
16:00 – Uroczysta dekoracja zwycięzców

16 stycznia (niedziela)
GÓRNA RÓWIEŃ KRUPOWA
godz. 10.00-14.00
W dniu oficjalnych obchodów World Snow Day na świecie, tj. 16 stycznia 2022 r., na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem rozegrane zostaną zawody w narciarstwie biegowym, a najodważniejsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanym torze przeszkód Cross Country Cross, służącym do doskonalenia umiejętności narciarskich.
Uczestnicy Wydarzenia otrzymają specjalną kartę i wszędzie tam, gdzie będą rozgrywane konkurencje, będą mogli otrzymać znaczek potwierdzający udział w danej konkurencji. Uczestnicy, którzy zbiorą przynajmniej 3 z 4 możliwych znaczków i oddadzą kartę, otrzymają upominki od organizatora.
Jak co roku do dyspozycji dzieci będzie również śnieżna górka, na której najmłodsi będą mogli zjeżdżać na jabłuszkach po ustawionym torze przeszkód. Nasi zakopiańscy nauczyciele wychowania fizycznego zadbają o to, aby nie zabrakło również innych gier sportowych dla dzieci.
W miasteczku World Snow Day znajdzie się również specjalne miejsce na sekcję edukacyjną, w której naszymi Partnerami będą Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzański Park Narodowy, Nadleśnictwo Nowy Targ, Policja oraz Wydziały UM Zakopane.
Ratownicy TOPR będą uczyć najmłodszych do czego służy i jak posługiwać się sprzętem lawinowym, przestrzegą przed niebezpieczeństwami w górach jakie niesie za sobą zima, TPN poprzez liczne zabawy i konkursy będzie edukować dzieci na temat różnych gatunków śniegu, opowie skąd się bierze śnieg, dzieci będą mogły wziąć udział w śnieżnym laboratorium, Nadleśnictwo Nowy Targ będzie prowadzić edukację leśną o zimowym życiu zwierząt a zakopiańska Policja wraz z Komendą Główną Policji z Warszawy będzie edukować dzieci i dorosłych na temat bezpiecznego wypoczynku zimowego. Nie zabraknie również stoiska ekologicznego, na którym pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska będą edukować dzieci na temat proekologicznych zachowań. Wydział Kultury będzie gościł naszego Gościa specjalnego oraz poprowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci.
Po raz kolejny naszym partnerem zostało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, które wraz z oddziałem terenowym w Zakopanem przeprowadzi akcję honorowego krwiodawstwa. Wszyscy chętni w dniu 16.01.2022 r. będą mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie ustawionym przy Górnej Równi Krupowej.

Dodatkowymi atrakcjami będą rzeźby lodowe wyczarowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara oraz przejażdżki na skuterach śnieżnych (jeśli warunki śniegowe pozwolą).

W czasie oficjalnych obchodów Światowego Dnia Śniegu na Górnej Równi Krupowej 
w dniu 16 stycznia 2022 r. cały czas towarzyszyć nam będzie świetna zabawa. Dzieci wezmą udział w rozgrzewce z profesjonalnym animatorem, będą uczestniczyć w licznych zabawach i konkursach, a każdy uczestnik aktywności oraz zawodów sportowych otrzyma złoty medal uczestnictwa w Światowym Dniu Śniegu.

Fundatorami, bez których pomocy nie mielibyśmy tak atrakcyjnych wygranych w zawodach, są:
Wawel S.A.
Kopalnia Soli „Wieliczka”
Witów Extreme
Aquapark Zakopane
Kino Sokół oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”
IMGW-PIB
VisionCube

Wszystkie szczegóły imprezy pojawiać się będą na stronie www.zakopane.pl oraz na facebooku
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama