Własność intelektualna. Sprawdź co grozi za jej przywłaszczenie (materiał partnera)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Prawo autorskie dotyczące własności intelektualnej nie zezwala na korzystanie z twórczości innych osób bez ich pozwolenia. Wszystkie takie zachowania są powszechnie uznawane za przywłaszczenie. W dzisiejszych czasach takie sytuacje występują bardzo często. Przede wszystkim nie wolno ich pozostawić bez jakichkolwiek działań, w końcu nikt nie ma prawa do wzbogacania się na Twojej twórczości! Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj wszystkie kluczowe informacje z zakresu własności intelektualnej.
Co kryje się pod pojęciem własności intelektualnej? Poznaj dokładną definicjęJako własność intelektualną uznaje się wszystko co jest stworzone przez człowieka z wykorzystaniem procesu intelektualnego i ma charakter twórczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami własność intelektualną dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza obejmuje tzw. własność przemysłową, gdzie zalicza się m.in. znaki towarowe, wzory przemysłowe oraz wszelkie wynalazki, bądź patenty na nie. Druga kategoria to popularne prawa autorskie. Tutaj wyróżnia się:
- utwory muzyczne,
- utwory literackie np. książki, wiersze, wpisy blogowe,
- rysunki, obrazy, fotografie,
- oprogramowania komputerowe.
Za własność intelektualną nie uznaje się aktów normatywnych, urzędowych dokumentów np. formularzy oraz urzędowych symboli jakimi są m.in. znaki drogowe czy stosowane wizerunki na monetach. Własność intelektualna jest regulowana przez przepisy znajdujące się w prawie autorskim oraz w ustawach o ochronie baz danych, czy zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Ktoś naruszył Twoją własność intelektualną? Zobacz co zrobić w takiej sytuacji
Naruszenie własności intelektualnej jest bardzo popularnym zdarzeniem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy dużo twórczości trafia powszechnie do internetu. Kiedy zatem mówimy o naruszeniu? Dochodzi do tego w sytuacji kiedy konkretna osoba skorzystała z danego wytworu bez uzyskania pozwolenia. Za przywłaszczenie własności intelektualnej ponosi się zarówno skutki z zakresu prawa karnego, jak i cywilnego. W przypadku postępowania karnego, kara może polegać na pozbawieniu wolności do trzech lat lub nałożeniu kary grzywny. Natomiast zgodnie z prawem cywilnym, jeśli ktoś naruszył Twoją własność intelektualną masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Oczywiście kluczowe jest tutaj złożenie prawidłowo napisanego pozwu. W sytuacjach związanych z przywłaszczeniem, pomoc doświadczonego prawnika wyróżniającego się dobrą znajomością prawa autorskiego jest niezbędna. Zajrzyj na stronę https://www.adwokatchojka.pl/. To właśnie tutaj możesz liczyć na kompleksową usługę, a tym samym z sukcesem dochodzić swoich praw przed sądem. Chojka Kancelaria Adwokacka pomogła już wielu osobom, które padły ofiarami kradzieży własności intelektualnej. Prawnik nie tylko pomoże Ci w prawidłowym napisaniu pozwu ale także podejmie skuteczną walkę o satysfakcjonujące Cię warunki. Posiadasz inne wytwory własności intelektualnej? Skorzystaj z pomocy prawnej i dowiedz się jak je zabezpieczyć! Nie ryzykuj ponownym naruszeniem i umów się na konsultację już dziś!
Więcej na temat
komentarze
reklama