Jak wyjść z zadłużenia po lockdownie? Eksperci doradzają. (art. sponsorowany)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Problemy finansowe mogą dotknąć różnego rodzaju przedsięwzięcia gospodarcze na różnych etapach ich rozwoju. Mogą mieć one zróżnicowaną intensywność. W niektórych przypadkach wystarczy ograniczyć wydatki, czy też dokonać częściowych zwolnień albo poszukać innych oszczędności.

W innych sytuacjach niezbędna może się okazać restrukturyzacja, która może pozytywnie wpłynąć na kondycję danego przedsiębiorstwa. W skrajnych przypadkach jedynym wyjściem może być ogłoszenie upadłości. Najważniejsze jest jednak to, by w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego albo podczas upadłości, działać zgodnie z określonym planem, który doprowadzi nas do rozwiązania danej sytuacji. Dobrze by też było, aby ogłoszenie upadłości albo postępowanie układowe odbywało się we współpracy z fachowcami z kancelarii prawnej, którzy pomogą nam przejść przez ten skomplikowany oraz niezbyt przyjemny proces.
 
Problemy finansowe przedsiębiorstw w czasach COVID-19
Obecne czasy i problemy związane z pandemią, doprowadziły do upadku wielu biznesów, a wiele innych przedsięwzięć stanęło na granicy bankructwa. Usługi dla ludności, gastronomia, turystyka oraz wiele innych branż ma obecnie poważne problemy. W niektórych przypadkach zapewne nie da się pomóc części przedsiębiorców, a ich firmy będą musiały wycofać się z rynku. Czasem jedynym wyjściem będzie więc restrukturyzacja, wymagająca konkretnych, ale dość bolesnych działań. Prawo restrukturyzacyjne dokładnie opisuje co powinniśmy zrobić, by np. przyspieszone postępowanie układowe, czy też postępowanie sanacyjne itp., przyniosło określone efekty. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego powinno się opierać na jasnym oraz przejrzystym planie, który zapewni spłatę zobowiązań oraz rozwiązanie najbardziej drażliwych problemów, związanych z sytuacją w firmie.
 
 Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?
Restrukturyzacja polega na tym, że dłużnik ustala ze swoimi wierzycielami realny sposób spłaty wymagalnych zobowiązań pieniężnych oraz innych powinności. Jest to więc typ podstępowania sądowego, wymagający stworzenia planu układowego, dzięki któremu będzie można przystąpić do spłaty zobowiązań, wypowiedzenia umów leasingowych, zredukowania zadłużenia, itp. Postępowanie restrukturyzacyjne wszczyna ochronę przeciwegzekucyjną, co może być bardzo istotną sprawą dla wielu podmiotów gospodarczych. Warto więc skorzystać, np. z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, czy też przyspieszonego postępowania układowego, dzięki którym będziemy mogli wyjść na prostą.
 
4 rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych
Jeśli więc nasze przedsiębiorstwo będzie potrzebowało postępowania restrukturyzacyjnego to warto wiedzieć, że możemy tutaj skorzystać z kilku rozwiązań. W rachubę wchodzą więc cztery rodzaje postępowań, przewidzianych przez prawo restrukturyzacyjne: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie restrukturyzacyjne, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne. Niektóre rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych są bardziej korzystne, inne nieco mniej, ale o tym jak działać w postępowaniu restrukturyzacyjnym, czy też doprowadzić np. do ogłoszenia upadłości dłużnika, warto decydować po dogłębnej analizie sytuacji przez fachowe kancelarie prawne. Otwarcie postępowania sanacyjnego czy też postępowania o zatwierdzenie układu przy zgromadzeniu wierzycieli itp., powinny być pomysłem na przyszłość, dzięki któremu wyjdziemy na prostą. Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest bowiem zakończenie gorszego etapu przedsięwzięcia, w którym przyszło nam uczestniczyć.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama