Otwarcie sezonu z skansenie w Zubrzycy
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Początek weekendu majowego to zarazem czas na inaugurację sezonu turystycznego w zubrzyckim muzeum na wolnym powietrzu. Skansen, choć czynny cały rok, dopiero z nadejściem dłuższych i cieplejszych dni ożywa.
Kiedy zejdą podbabiogórskie śniegi, zazieleni się nieco, a przed starym dworem Moniaków pokażą się najpierw przebiśniegi, potem krokusy i cebulice, a w końcu żonkile – wtedy i śmielej pojawiają się zwiedzający odkrywający dla siebie dawne Podtatrze, a z czasem i coraz więcej wycieczek szkolnych korzystających z oferty zajęć edukacyjnych.Od maja zmieniają się też godziny otwarcia – muzeum można zwiedzać między 11.00 a 17.00, we wcześniejszych miesiącach, przede wszystkim ze względu na brak oświetlenia w pradawnych wnętrzach oraz krótkie dni zwiedzanie jest utrudnione, wówczas najlepiej wybrać się po prostu na spacer po parku muzealnym z aparatem, by spróbować uchwycić klimat dawnej wsi.
Tegoroczne otwarcie sezonu odbywa się pod hasłem „Moje nase moje” – jest to nawiązanie do wciąż żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Podobnie i otwarcie zostało podzielone na dwa dni. W sobotę pracownicy zapraszają do… wspólnej pracy, odbędą się pokazowe zasiewy na skansenowskich polach. Coś, co dla naszych dziadków było oczywistością, dla młodszego pokolenia jest nieraz wyjątkowym doświadczeniem!
30 kwietnia – sobota: 13.00-14.30 pokazowe sianie owsa, lnu, kapusty, kwaków, grochu, bobu, sadzenie ziemniaków
Niedzielny program jest bardziej rozbudowany, rozpocznie się rzeczonym stawianiem moja (oraz stawaniem… dziada). W ciągu dnia zaplanowano pokazy, zajęcia edukacyjne, spotkanie z twórcami ludowymi, otwarcie wystawy znanego nie tylko na Orawie artysty – Andrzeja Dziubka, związanego z zespołem De Press. Na zakończenie członkowie Orawskiego Oddziału Związku Podhalan wraz Zespołem Skalniok zapraszają na pierwszą tegoroczną majówkę.
1 maja – niedziela:
11.00 stawianie moja z Zespołem OwCoK działającym przy Orawskim Centrum kultury z Jabłonki przy chałupie Dziubka,
11.30 stawianie dziada przy chałupie Kotta,
12.00–15.00 pokazy – dawna wieś – wokół zabudowań dworskich, twórcy ludowi i jadło orawskie – Koło Gospodyń Wiejskich z Zubrzycy Górnej przy Czarnej Karczmie,
13.00–14.00 wiosenna opowieść o pszczołach Jana Świdronia przy orawskiej pasiece,
14.00–15.30 otwarcie wystawy Andrzeja Dziubka „Sacrum” i projekcja filmu „Z ciemności do światła” Dawida Pulita w plebanii z Podwilka,
15.30 zajęcia edukacyjne – wynalazki Łukasiewicza w życiu codziennym – w szkole z Lipnicy Wielkiej – w ramach obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza,
16.30–17.30 majówka i pieśni maryjne z Orawskim Oddziałem Związku Podhalan w Jabłonce i Zespołem Skalniok z Zubrzycy Górnej przy dzwonnicy loretańskiej z Zubrzycy Górnej Zimnej Dziury.
W trakcie obu dni będzie też możliwość zapoznania się z wystawą „Dwory Małopolski” w budynkach plebańskich z Orawki opowiadającą o tych, nieco już zapomnianych, a kiedyś przecież tak charakterystycznych dla krajobrazu wsi obiektach.
Oczywiście możliwe jest zwiedzanie muzeum, jednak ze względu na ilość wydarzeń towarzyszących, muzeum zachęca do samodzielnego spaceru z pomocą audioprzewodnika – aplikacji mobilnej do pobrania na smartfony.
Nie ulegają zmianie ceny biletów za wstęp na teren muzeum: bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 12 zł.
Partnerami Muzeum w organizacji wydarzenia są: Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej, Koło Gospodyń wiejskich z Zubrzycy Górnej, Zespół OwCoK działający przy Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, Podhalańskie Zrzeszenie Pszczelarzy oraz Orawski Oddział Związku Podhalan w Jabłonce.
Więcej na temat
komentarze
reklama