100 lat OSP na Olczy (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Jednostka strażaków-ochotników na zakopiańskiej Olczy powstała oficjalnie w czerwcu 1921 r., ale kilka lat wcześniej zawiązała się tam sekcja pożarnicza podległa zarządowi zakopiańskiej OSP. Wczoraj świętowano setną rocznicę olczańskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

To okazja do spotkania, powspominania, ale i wręczenia branżowych odznaczeń. Dekoracji dokonał prezes Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Małopolskiego - Edward Siarka. Nie zabrakło wśród gości strażaków z okolicznych jednostek, ale także ze Słowacji.

Obchody rozpoczęła msza św. w Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik. Po nabożeństwie na przykościelnym placu zorganizowano zbiórkę i apel. Potem obchody przeniosły się do pobliskiej restauracji.

Przypomniano historię jednostki. Początkowo strażacy-ochotnicy dzielili swoją siedzibę z pocztą. W latach 60-tych ub. wieku budynek remizy powiększono, ale w 1986 r. podjęto decyzję o budowie nowej remizy. Rozpoczęto ją w lipcu 1986 r. Powstał garaż, na pierwszej kondygnacji miejsce otrzymała poczta, na drugiej - znalazł się pokój strażacki, centrala telefoniczna dla całej dzielnicy. Inwestycję w całości sfinansował proboszcz parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik ks. Jan Kowalik. Prace przy budynku trwały kilka lat, zakończono je w roku 1991. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło dwa lata później. W 1993 roku OSP wzbogaciła się o samochód Żuk, Ził - zmodernizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zakopane. Potem pojawiły się motopompy i kolejne samochody gaśnicze. W 2005 roku wpisano jednostkę do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Historię straży pożarnej na Olczy skrupulatnie opracowuje Eugeniusz Pawlikowski, były prezes OSP Olcza, obecnie członek zarządu.

Prezesem OSP jest teraz Piotr Szlachetka, naczelnikiem - Andrzej Macura. Jednostkę tworzy kilkudziesięciu członków zwyczajnych, honorowych, ponad 20 wspierających oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza - w tym zespół sportowy.

s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama