Kraków alternatywnie – 5 mniej oczywistych atrakcji Małopolski (art. sponsorowany)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Kraków to nie tylko Stare Miasto, Wawel, Sukiennice czy Kościół Mariacki. Gród Kraka to miejsce pełne wielu innych atrakcyjnych lokalizacji. Przeczytaj tekst, poznaj Kraków z innej strony i wybierz się w pasjonującą podróż.
Nowa Huta
Nowa Huta to dzielnica jeszcze do niedawna owiana złą sławą. Najczęściej omijana przez turystów skupionych na atrakcjach Starego Miasta. Tymczasem nowohuckie osiedla to perełki, a wręcz magiczne portale umożliwiające przeniesienie się do czasów PRL-u i zagłębienie się w specyfikę socjalistycznej myśli architektonicznej. W oczy rzuca się przemyślany plan zagospodarowania uwzględniający istotną w życiu miasta rolę natury. Stąd też Nowa Huta to krakowska dzielnica najbogatsza w tereny zielone i osiedlowe parki. Co warto tutaj zobaczyć? Do zwiedzenia jest bardzo wiele, ale jeśli odwiedzisz Nową Hutę, koniecznie udaj się na Aleję Róż i Plac Centralny oraz zapoznaj się z eksponatami udostępnionymi przez Muzeum Nowej Huty. W program wycieczki warto włączyć też Muzeum Czynu Zbrojnego zlokalizowane na osiedlu Górali 23. Jeśli wybierasz się do Krakowa autem, przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie OC.
Kopiec – w Krakowie nie tylko Kościuszki
Jedną z wizytówek Krakowa jest niewątpliwie Kopiec Kościuszki wznoszący się na wysokość 34 metrów. Jednak czy wiesz, że to nie jest jedyny kopiec, jaki możesz zobaczyć, będąc w Grodzie Kraka? Stolica małopolski to miejsce z największą ich liczbą w całej Polsce. W Krakowie zwiedzisz także Kopiec Krakusa, Wandy, Piłsudskiego i Jana Pawła II. Rozpościerają się z nich piękne widoki, ale to także historyczne symbole. Te najstarsze, według badaczy pochodzące nawet z VII wieku, były w swoich czasach miejscem pochówku lub służyły za fortyfikacyjne punkty obserwacyjne.
Zalew Zakrzówek
Zakrzówek, jaki znamy dzisiaj, powstał przez zatopienie starego kamieniołomu w 1992 roku. To urokliwe miejsce umożliwia mieszkańcom odpoczynek z dala od miejskiego zgiełku, ale lokalizacja stała się na tyle kultowa, że chętnie odwiedzają ją również turyści. Zakrzówek kusi pięknymi widokami, surowością skał otaczających taflę wody oraz piękną zielenią, dzięki której w gorący dzień można skryć się przed Słońcem. Zalew odwiedzają nie tylko osoby żądne odpoczynku na łonie natury, ale też miłośnicy podwodnych przygód. Zatem jeśli nurkujesz, zapisz Zakrzówek na swojej liście miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić. Pamiętaj o wykupieniu stosownego ubezpieczenia – informacje na temat różnych polis znajdziesz pod adresem najtaniejuagenta.pl.
Osiedle na Kozłówce i polskie ptaki
Miłośnikom naturalnych akcentów, sztuki i architektury do gustu z pewnością przypadną murale Wojciecha Rokosza, które zaczęły pojawiać się na krakowskim osiedlu na Kozłówce dosłownie jak grzyby po deszczu. Na pomysł uatrakcyjnienia wyglądu blokowisk z wielkiej płyty wpadła miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa. Pierwszy mural pojawił się na Kozłówce w 2017 roku. Obecnie na ścianach osiedlowych bloków znajduje się już 12 dzieł. Widoczne są na nich tylko polskie ptaki.
Muzeum Schindlera
Jeśli znasz film „Lista Schindlera”, z pewnością kojarzysz postać tytułowego bohatera Oskara, który przejął polską fabrykę i zaczął prowadzić ją pod nazwą Deutsche Emailwarenfabrik. Historia przedstawiona na ekranie bazuje na faktach, z którymi możesz zapoznać się w pełnej okazałości, odwiedzając krakowskie muzeum na Lipowej 4. Postać Schindlera jest nietuzinkowa i znana przede wszystkim z uratowania setek pracowników przed trafieniem do obozów koncentracyjnych. Zwiedzając muzeum, lepiej poznasz historię samego Schindlera, ale dowiesz się też wiele o wojennych losach Krakowa oraz pracujących w fabryce Polaków i Żydów. Jeżeli jedziesz do Krakowa autem, pamiętaj o zaopatrzeniu się w odpowiednie ubezpieczenia, o których przeczytasz na stronie https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.
Więcej na temat
komentarze
reklama