53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich czas zacząć

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór w Zakopanem odbyła się dzisiaj konferencja prasowa oficjalnie inaugurująca 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Zanim cała uwaga poświęcona została wydarzeniom, które przez najbliższe osiem dni rozgrywać się będą na Dolnej Równi Krupowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w towarzystwie burmistrza Leszka Doruli oraz wiceburmistrz Agnieszki Nowak-Gąsienicy, dyrektor Artystycznej Festiwalu - Hanki Rybki oraz Małgorzaty Wonuczki-Wnuk i Marii Kukuc-Frączystej, spotkał się z Zofią Fortecką i Magdaleną Fortecką - twórczyniami dzieł, które podziwiać można na wystawie "Forteckich Pieśni nad Pieśniami". Wcześniej uczestniczył także w Mistrzostwach Podhala w Powożeniu.

W konferencji otwierającej oficjalnie 53. edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wzięli udział - wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, burmistrz Leszek Dorula, zastępca Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Dyrektor Artystyczna Festiwalu Hanka Rybka. Wśród zgromadzonej publiczności nie zabrakło zaś przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, patronów i partnerów wydarzenia, jury Festiwalu i Rady Artystycznej, dyrektorów instytucji.

- Bardzo serdecznie witam Pana Premiera Piotra Glińskiego i bardzo dziękuję za wsparcie naszego wydarzenia (…). Cieszę się, że Festiwal może się dzięki temu rozwijać i rozkwitać. To dzięki pracy mnóstwa ludzi, które czuwają nad wydarzeniem od wielu lat oraz tych, którzy włączyli się w organizację w ostatnich latach, udało się odświeżyć i przeorganizować Festiwal. To sprawia, że młode pokolenie ma szanse w nim zaistnieć, a przecież właśnie na przekazywaniu kultury i tradycji nam zależy (…). Za pośrednictwem tegorocznego motywu przewodniego Festiwalu – macierzyństwa i kobiety w ognisku domowym, chcemy pokazać młodzieży, że rodzina to najważniejsza komórka wspólnoty - mówił Leszek Dorula.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podkreślił w swoim wystąpieniu ogromną rolę Festiwalu dla polskiej kultury oraz zapewnił o wsparciu Ministerstwa dla inicjatyw promujących regionalną tożsamość.

- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to symbol polskiej kultury – nie tylko ludowej i góralskiej, ale kultury w ogóle. To impreza – instytucja, która się rozwija i która jest bardzo ciekawa przez swój międzynarodowy wymiar (…). Oczywiste jest więc, że takie wydarzenia muszą być wspierane ze szczebla centralnego, a więc przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz niedawno powstały Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (…). Zakopane to miejsce znane przede wszystkim dzięki kulturze – legendzie przyrody i kultury tatrzańskiej, która promuje miasto na arenie międzynarodowej (…). Festiwal wpisuje się w tę kulturę i serdecznie Państwa na niego zapraszam - dodał wicepremier Gliński.

Marszałek Witold Kozłowski nawiązał zaś do skali, w jakiej od wielu lat organizowany jest Festiwal oraz zadeklarował, że inicjatywy tego rodzaju są i nadal będą mocno wspierane przez Samorząd Województwa Małopolskiego: - Jestem pod ogromnym wydarzeniem Festiwalu, bo kiedy uświadomimy sobie, że przez pięćdziesiąt edycji było tutaj około sześćset zespołów zagranicznych i dwieście zespół z Polski, pokazuje to potęgę tego corocznego spotkania. Ośmiodniowe wydarzenie wymaga nieprawdopodobnie dobrej organizacji i niezbędnych środków finansowych, więc w ślad za tym, co powiedział Pan Burmistrz, jako jeden z reprezentantów tych instytucji, które wspierają finansowo to wydarzenie, dziękuję wszystkim tym, którzy wspólnie z nami je tworzą.

Tegoroczny Festiwal łączy tradycję z nowoczesnością i edukację z rozrywką. O bogatym w wydarzenia i różnorodnym programie Festiwalu opowiedziała Kierownik Biura Prasowego 53. MFFZG Anna Karpiel-Semberecka, która poprowadziła dzisiejszą konferencję prasową.

Podczas 53. edycji Festiwalu nie zabraknie wydarzeń, które zapadną zapewne na stałe w pamięć słuchaczy. Jednym z nich będą trzy wyjątkowe koncerty „Na Folkową Nutę”, na które zaprosiła Dyrektor Artystyczna Festiwalu Hanka Rybka.

Zastępca burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak Gąsienica przypomniała o motywie Festiwalu: - Tematem przewodnim Festiwalu jest w tym roku macierzyństwo i rola kobiety w ognisku domowym. Nie tylko jutrzejsza konferencja poświęcona będzie temu tematowi, ale wiele elementów z tym związanych będzie towarzyszyło nam podczas całego Festiwalu. Będziemy mówić o tym, jaka była rola kobiety dawniej oraz o tym, jak dzisiaj kobiety łączą funkcję bycia mamą, żoną i pracującą kobietą (…). Łączenie tych wszystkich obowiązków jest trudne, ale nie niemożliwe (…). Wraz z obecną tutaj dzisiaj Dyrektor TVP Kobieta oraz naszymi współpracowniczkami, wypracowywałyśmy wspólny pomysł cyklu, który będzie miał niebawem premierę właśnie w TVP Kobieta – cyklu „Kobiety Podhala”.

UM Zakopane, s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama