Koncert inaugacyjny Międzynarodowego Festiwalu Folklorru Ziem Górskich (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Górale z całego świata wystąpili na scenie 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Przed występami reprezentantów zespołów powitał chlebem burmistrz miasta wraz z zastępcą i dyrektorem artystycznym festiwalu.

Niedzielny wieczór rozpoczął się na dolnej Równi Krupowej od koncertu inauguracyjnego 53. Międzynarodowego Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Na początku jak co roku zabrzmiały trombity, a na scenie wraz z flagami swoich narodowości mogli pokazać się reprezentanci zespołów.

- Nie ma większej radości, niż jak się jest w domu. My jesteśmy w domu na swojej ojcowiźnie. Możemy się zgromadzić bezpiecznie. Taki festiwal pokazuje, że miasto Zakopane jest takim miejsce, gdzie ludzie się jednoczą, a nie dzielą. Ten festiwal jest dowodem łączenia. Zespoły nie tylko z Europy, ale całego świata. Pokazujecie swoje tradycje i jakie wartości są dla was najważniejsze. Te tradycje przekazali wam dziadkowie, a teraz wy będziecie uczyć młode pokolenia - mówił Leszek Dorula.

Burmistrz wraz ze swoim zastępcą Tomasze Filarem oraz dyrektor artystyczną Hanną „Rybka” Chowaniec-Stasińską przywitali zespoły chlebem.

Po chwili przywitania każdy z zespołów zaprezentował próbkę swoich możliwości. Na zakończenie niedzielnych występów górale z Podhala zatańczyli zbójnickiego z pochodniami, którymi rozpalili wartę.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama