Jakie czynności wykonują notariusze w Krakowie? Sprawdźmy! (art. sponsorowany)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Notariusze to uznani specjaliści, z których usług prędzej czy później będzie musiał skorzystać niemal każdy z nas. Warto więc wiedzieć, jakie są czynności wykonywane przez notariuszy oraz z jakimi opłatami należy się liczyć.
Czym zajmuje się notariusz?Nadrzędnym aktem prawnym, który w dużej mierze określa jego kompetencje, jest ustawa Prawo o Notariacie, która pojawiła się w polskim porządku legislacyjnym w 1991 roku. Oczywiście ustawa była wielokrotnie nowelizowana, więc z biegiem czasu kompetencje notariuszy wciąż ewoluowały.
Na pewno warto jednak wskazać na to, że — zgodnie z literą prawa — osoby wykonujące ten zawód, korzystają z takiej samej ochrony, jak na przykład policjanci, czy urzędnicy. Bez względu na to, czy jest to młodszy referent, czy kierownik wydziału.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kluczowe kompetencje notariuszy, to m.in. sporządzanie aktów prawnych, wydawanie pism poświadczających dziedziczenie, a także spisywanie protokołów. Warto w tym miejscu podkreślić, że takie dokumenty mogą być także tworzone na potrzeby spółek, a nawet domów aukcyjnych.
Najczęściej spotykamy się z osobami pracującymi w tym zawodzie, gdy trzeba sporządzić prawnie wiążący wypis, na przykład z księgi wieczystej. Jeśli osoba z rodziny daruje swoje mieszkanie np. dziecku, to wizyta u notariusza jest wręcz obowiązkowa.
W takiej sytuacji, czynności wykonywane przez notariusza, to weryfikacja danych o posesji. Sprawdza się też jej stan prawny i ewentualne obciążenia, a także grupę podatkową. Kolejnym krokiem jest wysłanie kopii dokumentacji, a także należnej kwoty do fiskusa. Osoba, której darowano taki lokal, musi jedynie poinformować o tym gminę.
Oryginalna dokumentacja przez dziesięć lat będzie przechowywana u notariusza. Później zaś trafi do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca, gdzie znajduje się nieruchomość. Właściciel otrzyma jedynie odpis dokumentu.
Jak można wywnioskować, kompetencje osób wykonujących ten zawód, są bardzo duże. Nie powinno więc dziwić, że zainteresowanie usługami notariuszy np. w Krakowie, jest duże — tych najlepszych znajdziesz w bazie firm ALEO.com: https://aleo.com/pl/branza/notariusz/krakow.
Ile zapłacimy za skorzystanie z usług notariusza?
Wbrew obiegowej opinii, osoby zatrudnione w tym zawodzie, mają bardzo ograniczone możliwości samodzielnego ustalania cen. Wynika to z tego, że kwoty reguluje taksa notarialna, którą rokrocznie ustala Minister Sprawiedliwości. To właśnie od niego zależy, ile zapłacimy np. za darowiznę.
Sporo osób korzysta z usług notariuszy przy zakupie nieruchomości. Jeśli nasz lokal mieszkalny mieści się w „widełkach” między 60 001 PLN a milionem złotych, to — zgodnie z kwotami, jakie obowiązują w taksie notarialnej na 2022 rok — zapłacimy 1010 złotych + 0,4% od kwoty przekraczającej 60 tys. zł.
Czym wyróżnia się dobry notariusz?
Zakup nieruchomości czy przepisanie lokalu na osobę z rodziny to poważna decyzja. Lepiej więc dmuchać na zimne i mieć pewność, że korzystamy z usług specjalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy i wiedzą, jakie czynności (krok po kroku) należy wykonać.
Właśnie dlatego powinniśmy skorzystać z największej bazy firm w Polsce: ALEO.com. Znajdziemy tam notariuszy, którzy przyjmują strony w wybranym mieście, na przykład Krakowie, a dzięki sekcji komentarzy szybko sprawdzimy, czy wybrana osoba jest godna zaufania i rzetelna.
Więcej na temat
komentarze
reklama