Skrzyczne - Wyzwanie 1257

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Przy bardzo dobrej frekwencji w sobotę 3 września odbył się bieg „Skrzyczne – Wyzwanie 1257” w Szczyrku. Zawodniczki i zawodnicy, którzy zdecydowali się na start mieli do pokonania blisko pięć kilometrów, ale trasa ze względu na swój
górski charakter była bardzo wymagająca.

To jedna z dwóch wrześniowych imprez biegowych w polskich górach. 30 września w Zakopanem odbędzie się dwukrotnie dłuższy bieg płaski z elementami przełajowymi „Dycha Pod Krokwią”. Oba wydarzenia organizuje Stowarzyszenie Promocji Sportu, Rekreacji i Aktywności Fizycznej „Flow”, a rywalizację biegaczy wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Trasa sobotniego biegu w Szczyrku prowadziła z okolic dolnej stacji kolei linowej na Skrzyczne, należącej do Centralnego Ośrodka Sportu, przez niebieski szlak turystyczny i Halę Jaworzyna aż do mety przy górnej stacji kolei. Przewyższenie na tej trasie wyniosło ponad 700 metrów! Popularyzowano w ten sposób aktywne spędzanie czasu poprzez bieganie, promowano infrastrukturę sprzyjającą uprawianiu sportu oraz walory turystyczne Szczyrku ze szczególnym uwzględnieniem malowniczego rejonu Beskidu Śląskiego.

Bieg o charakterze alpejskim nawiązywał w swoim kształcie do organizowanych w tym miejscu zawodów w 2015 roku, gdy uczestnicy zaproszeni zostali do ekstremalnej formuły rywalizacji na Skrzyczne wzdłuż kolei linowej.

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Anna Celińska (Bielsko-Biała; czas 31:27,2), a wśród mężczyzn Dawid Malina (Rybnik; 26:47,6). Przyznano też nagrody za zwycięstwa w poszczególnych kategoriach wiekowych – wśród kobiet otrzymały je Patrycja Stanek (K20, Czarny Dunajec), Edyta Szczęsna (K30, Czechowice- Dziedzice), Magda Janowska (K40, Katowice) i Anna Rozmus-Orczyk (K50, Kozy), a w rywalizacji mężczyzn Gabriel Kuropatwa (M20, Bielsko-Biała), Karol Matyssek (M30, Katowice), Piotr Koń (M40, Przedbórz) i Zbigniew Szatanik (M50, Ujsoły).

Wyłoniono także najlepszych mieszkańców Szczyrku – odpowiednio byli nimi Monika Mleczko i Paweł Przybyła. Wszyscy uczestnicy otrzymali dedykowane okolicznościowe medale, a także atrakcyjne pakiety startowe. Z kolei na najlepszych
czekały także puchary i nagrody rzeczowe, a upominków nie zabrakło w ramach tzw. szczęśliwych numerów startowych.

Prócz dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki istotne okazało się wsparcie głównych sponsorów biegu –
Blachotrapez, Revolt Energy, Bank Spółdzielczy Ziem Górskich Karpatia oraz Carolina Toyota Bielsko.

Ciekawie zapowiada się również druga edycja imprezy „Dycha Pod Krokwią”, która odbędzie się 30 września. Dla uczestników przygotowane zostaną w godzinach wieczornych oświetlone pętle, pokonywane nowoczesnymi trasami biegowymi Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, ze startem i metą w malowniczej okolicy kompleksu skoczni narciarskich Średnia Krokiew.
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama