Ocalona z Auschwitz - spotkanie autorskie z Niną Majewską-Brown
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
30 września 2022 roku o godzinie 17:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie autorskie z Niną Majewską-Brown - autorką książki "Ocalona z Auschwitz", która zostanie wydana nakładem "Świata Książki" 28 września 2022 roku.
"Ocalona z Auschwitz" to prawda o tym, co spotkało rodzinę Franciszki i Wawrzyńca Kuligów, za pomoc udzieloną zbiegowi z obozu. Opowiedziana przez córki bohaterki, z których jedna zmarła, nie doczekawszy premiery książki.
To dramatyczna opowieść o odwadze, rozpaczy i miłości, niemożliwych wyborach, niespotykanej sile i traumie, która cieniem położyła się na kolejnych pokoleniach. Wstrząsający opis najgorszych chwil życia młodej rodziny, mieszkającej nieopodal obozu.
1 września 1941 roku w niemieckim mundurze z pistoletem w kieszeni i na rowerze ucieka z Auschwitz Jan Nowaczek. Los sprawia, że ratując się przed pościgiem, trafia do mieszkających w pobliżu Franciszki i Wawrzyńca Kuligów. Mimo obawy o własne życie rodzina pomaga zbiegowi.
Jakież jest ich zdziwienie, gdy po kilku miesiącach Nowaczek ponownie pojawia się w ich domu w towarzystwie esesmanów, zdradzając osoby które pomogły mu w ucieczce. W rezultacie do obozu trafia Franciszka w dziewiątym miesiącu ciąży, jej siostra Stefania i kilka innych osób.
By ocalić ukochaną żonę, zrozpaczony Wawrzyniec podejmuje najtrudniejszą z decyzji – idzie do obozu by, zamienić się z Franciszką na życie. I choć sam poniesie śmierć, ocali miłość swojego życia i nienarodzone dziecko, które na pamiątkę po ojcu otrzyma jego imię – Wawrzyniec.
Ta książka to hołd oddany mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy narażając życie, ryzykując wszystko, pomagali więźniom, jak tylko mogli i potrafili.
Nina Majewska-Brown jest autorką bestsellerowych, opartych na prawdziwych wydarzeniach obozowych, historii związanych głównie z Auschwitz i Birkenau ("Anioł życia z Auschwitz", "Tajemnica z Auschwitz"), laureatką m.in. nagrody "Lubimy czytać 2021", którą otrzymała za "Ostatnią więźniarkę Auschwitz".
wstęp wolny
Więcej na temat
komentarze
reklama